02 Mart 2010 00:00

Danıştay’dan TEKEL işçilerine müjde

TEKEL işçilerinin direnişinin 77. gününde Danıştay’dan müjdeli bir haber geldi. Danıştay 12. Dairesi...

Paylaş

TEKEL işçilerinin direnişinin 77. gününde Danıştay’dan müjdeli bir haber geldi. Danıştay 12. Dairesi, Bakanlar Kurulu Kararı’nın, TEKEL işçilerinin de aralarında bulunduğu geçici personelin 4-c’ye geçiş için 30 günlük süre içinde ilgili kurumlara başvurmasını öngören hükmünün yürütmesini durdurdu. TEKEL işçilerine zaman kazandıran bu karar, işçiler tarafından sevinçle karşılandı. Direnişin bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği ise Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in bugün gerçekleştireceği basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanacak.
Ankara çadırkentte direnişin 77. gününde işçilerin gözleri, kulakları, Danıştay’dan gelecek karardaydı. Geceyi destekçilerle çadırlarda geçiren işçiler için dün, beklenti içinde geçen uzun bir gün oldu. Neredeyse her çadırın önünde işçiler, gazetecileri, sendikacıları, “Karar ne zaman açıklanacak?” diye soru yağmuruna tuttular. İşçilerin bekleyişi gün boyunca sürdü. Bu beklenti kimi işçilerde “Ne olursa olsun, ölmek var dönmek yok” diye karşılanırken, kimisini ise “Bundan sonra ne olacak?” kararsızlığına götürdü.
BEKLENEN KARAR AÇIKLANDI
Beklenen karar saat 16.00 civarında açıklandı. Danıştay 12. Dairesi, sendikaların başvurusunu kabul ederek 4 Şubat 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın, 4-c’ye geçiş için 30 günlük süre içinde ilgili kurumlara başvurmasını öngören hükmünün yürütmesini durdurdu. İşçileri hemen tercih yapmaya zorlayan bu durumdan kurtaran kararla, işçiler 8 ay daha süre kazandılar.
Karar TEKEL işçileri arasında bayram havası yarattı. “Kavga bitmedi leni başlıyor”, “4-c’ye imza atmayacağız”, “Biz inandık biz kazandık” sloganlarını atan işçiler Türk-İş önünde toplandılar. Burada işçilere seslenen Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, haklı olduklarını mahkemelerin kabul ettiğini, hükümetin de kabul etmesini beklediklerini dile getirdi. “Türkiye’ye çağrı yapıyorum. şimdiye kadar bizimle olmayanlar vardı. Şimdi hepinizi bekliyoruz” diyen Türkel, Danıştay’ın kararıyla yeni bir sürecin başladığını bildirdi. 8 aylık süre içinde iş kaybı tazminatı da alabileceklerini duyuran Türkel, bu sürede Danıştay’ın konuyu esastan da görüşeceği bilgisini verdi. 4-c’yi kabul etmediklerini, bundan sonra da kabul etmeyeceklerini söyleyen türkel, hükümeti TEKEL işçilerinin özlük haklarını kabul etmeye çağırdı. Sözü sık sık sloganlarla kesilen Türkel, işçiler tarafından omuzlara alındı. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla direnişin nasıl devam edeceği konusunda kamuoyuna bilgi verecek.
ÖİB PARALARI YATIRMADI
Bu arada İşsizlik Fonu’ndan alacakları şubat maaşlarının yatırılmadığını gören işçiler, merakla bunun nedenini araştırdılar. Banka hesaplarında paraların göründüğünü, ancak alamadıklarını belirten işçiler, ellerinde her ay alacakları paraların miktarını gösteren kağıtlarla meraklı bir arayış içine girdiler. Edindiğimiz bilgilere göre bu durum, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, her ay “iş kaybı tazminatı” olarak işçilerin alacağı paraları yatırmamasından kaynaklandı. 1043-1100 arasında değişen aylık iş kaybı tazminatı için geçen hafta itibariyle 7 bin 400 işçinin başvurduğu ve bu kadar başvuruyu beklemeyen ÖİB’nın, ödeme miktarını fona aktarmada hazırlıksız olduğu öğrenildi.
ULUSLARARASI DESTEK
TEKEL işçilerine ulusal ve uluslararası destek de artarak sürüyor. Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ITF) temsilcisi, TÜMTİS merkez yöneticileri ve şube üyeleri TEKEL işçilerini ziyaret ettiler. Petrol-İş Ankara Şube yöneticilerinin de destek verdiği ziyarette sık sık, ‘Her yer TEKEL, her yer direniş’, ‘TEKEL işçisi direnişin simgesi’ sloganları atıldı.
Burada konuşan ITF temsilcisi, geçtiğimiz cuma gününün TEKEL işçileriyle uluslararası dayanışma günü olduğunu, Belçika’da Türk elçiliği önünde eylem yapıldığını söyledi. TEKEL direnişinin bütün dünyada yakından takip edildiğini belirten ITF temsilcisi, “Her yer TEKEL ama sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada her yer TEKEL, mücadeleye devam” dedi. ITF temsilcisi sözlerini, “TEKEL tek yumruk yapar, herkes yumruğunu birleştirirse, büyük bir güç olur” diye bitirdi.
Her pazartesi günü TEKEL işçilerini kitlesel ziyaret eden TÜMTİS adına işçilere seslenen Genel Başkan Kenan Öztürk de, “77 gündür tarih yazıyor, onurlu bir mücadele veriyorsunuz” dedi. TEKEL işçilerinin mücadelesine kadar özelleştirme ve işçi kıyımlarına yeterli bir karşı koyuş olmadığını belirten Öztürk, TEKEL işçilerinin AKP’nin gerçek yüzünü de teşhir ettiğini, Başbakan’ın düşmanlığının da bu yüzden olduğunu ifade etti.
(Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HUKUMETE RAHAT YOK

SONRAKİ HABER

Sultangazi'de atölyenin tavanı aşırı yükten çöktü: 1 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa