03 Mart 2010 00:00

8 MART ETKİNLİKLERİ HIZ KESMİYOR

İZMİR Kadın Platformu, 8 Mart kapsamında önceki gün İzmir Buca’da bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Paylaş

İZMİR Kadın Platformu, 8 Mart kapsamında önceki gün İzmir Buca’da bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Kadına yönelik şiddete son!” “Erkekler vuruyor, devlet koruyor!” “Jin jiyan azadi!” sloganlarının atıldığı yürüyüşte İzmir Kadın Platformu adına Nazan Sakallı bir basın açıklaması okudu.
Erkek egemen kapitalist sistemin kadınlara şiddetin her türlüsünü reva görmeye devam ettiğini belirten Sakallı, “Medine Memmi’yi diri diri toprağa gömen Münevver’in kafasını keserek vahşice katleden, 12 yaşındaki Meryem’i intihara zorlayan ataerkil zihniyettir. 28 Eylül 2009 günü Lice’de koyun otlatırken Ceylan Önkol kendisine ateş edilmesi sonucunda yaşamını yitirmiştir. İzmir’de yaşayan bir Kürt kadını olan Nazife Gül, Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde Türkçe bilmediği için tedavi edilememiştir” dedi. Sorunun çözümünde ise kadın dayanışmasının örgütlenmesinde, güçlenmesinde ve sokaklarda olmanın gerektiği dile getirilerek, platformun 8 Mart’a kadar etkinliklerini devam ettireceği söylendi. Eyleme çevreden de birçok destek geldi.
Önceki gün akşam İzmir KESK Kadın Platformu’da Konak Postanesi’nden KESK’li tutuklu kadınlara kart gönderdi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Tuzla’da kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Un çuvalı taşıyan Suriyeli elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa