03 Mart 2010 00:00

HUKUK KÖŞESİ

SORU: Ben işyerimde iki buçuk yıldır çalışıyorum....

Paylaş

SORU: Ben işyerimde iki buçuk yıldır çalışıyorum. Geçtiğimiz hafta işveren beni yanına çağırdı ve iş sözleşmemin sona erdiğini ancak sözleşmeyi benim feshetmem gerektiğini söyledi. Ancak, ben işimden ayrılmak istemiyorum. İşverenin ben iş sözleşmesini feshetmezsem beni işten çıkarma hakkı var mıdır?

CEVAP: İşverenin sizin iş sözleşmenizi feshetmeye zorlama hakkı bulunmamaktadır. Eğer iş ilişkinizde işveren aranızda bazı sorunlar olduğunu düşünüyorsa bu durumda, iş sözleşmenizi hangi nedenlerle feshettiğine dair açık ve anlaşılır bir şekilde gerekçelerini belirterek yazılı olarak sözleşmenizi feshedebilir. Bu durumda siz de eğer, iş güvencesi hükümlerinden yararlanabiliyorsanız, yani belirsiz süreli bir iş sözleşmesi ile çalışma, altı aylık kıdeme sahip olma, işyerinizde 30’dan fazla işçinin çalışması koşulları varsa işe iade davası açma hakkına
sahipsiniz.
Ayrıca, eğer işveren sizi istifaya zorlamış olsa dahi, eğer bu istifanın baskı ile yapıldığını ispatlayabilirseniz, bu durumda dahi işe iade davası açabilirsiniz. İşveren, sosyal ve ekonomik üstünlüğünü kullanarak tazminatları da ödeme koşulu ile ve diğer baskılarla işçiden yazılı istifa dilekçesini vermesini istemesi ve işçinin de buna uyması durumunda, gerçek bir istifa iradesinden bahsedilemeyeceği için böyle durumlarda feshin işverence gerçekleştirildiği kabul edilmektedir.
DEVRİM AVCI
ÖNCEKİ HABER

Yarım asırlık toprak davası

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa