03 Mart 2010 00:00

Köylülerin elektrik isyanı!

DİYARBAKIR’ın Dicle ilçesine bağlı 200 haneli Dedeköy’de (Şêxselam) elektrik trafosunun yanması soncu köylüler elektriksiz kaldı.

Paylaş

DİYARBAKIR’ın Dicle ilçesine bağlı 200 haneli Dedeköy’de (Şêxselam) elektrik trafosunun yanması soncu köylüler elektriksiz kaldı. Bu nedenle sular da kesilince, köylüler isyan etti. Yetkililerin duyarsızlığına tepki gösteren köylüler, elektriğin seçim yatırımı olarak kullanıldığını belirttiler.
Dedeköy’de (Şêxselam), iki elektrik trafosundan birinin yanmasından dolayı köyün yarısı elektriksiz kaldı. Onarımı tam yapılmadığı için trafonun yanmasıyla köylüler mağdur oldu. Diğer trafodan elektrik alan köylülerin elektrikleri de elektrik borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle kesildi. Üç haftadır elektriksiz olan köyde, elektrik kesintisiyle birlikte suların da kesilmesi, köylüleri bir kez daha mağdur etti. TEDAŞ İl Müdür Yardımcısı Tekin Türk ile görüşen köylüler, Türk’ün kendilerine, “Gidin abone borçlarınızı kapatın, size trafonuzu gönderelim” şeklinde yanıt verdiğini belirttiler. Elektrik onarımının yarım bırakıldığını ifade eden Köy Muhtarı Rahmi Gök, “Kime söylüyorsak ‘Gelip yapacağız’ diyorlar. Ancak ne gelen var ne giden” dedi.
ÖLÜLERE ELEKTRİK BORCU!
Köyde yıkılmış olan evlere ve sahipleri ölen birçok eve halen elektrik faturası gönderiliyor. Yaşamını yitirenlerden de elektrik borcu isteniyor! Onarımdan sonra üç trafonun yandığını ifade eden Gök, bahane arandığını belirterek, “Devletin eli uzundur, gelsinler kim kendi borcunu ödemiyorsa elektriğini kessinler” dedi. Trafonun Dicle TEDAŞ Müdürlüğü’nde bekletildiğini söyleyen Gök, “Karda kışta elektriksiz kaldık” dedi. 40 kişinin cezasının bütün köye kesilmek istendiğini belirten Gök, köydeki bazı evlerin yıkık halde olduğunu ve 15 yıldır ölen kişilerin de elektriğinin ödendiğini söyledi. Gök, daha önce de abonelikleri yaptırmadan kendilerine trafo verilmediğini dile getirdi.
SEÇİM YATIRIMI
Daha önce de benzer bir sorun yaşadıkların ifade eden Ali Güneş de, TEDAŞ yetkililerinin kendilerine, “Bu borç ödenmediği takdirde size trafoyu vermiyoruz” dediğini belirtti. Güneş, Diyarbakır TEDAŞ il müdür yardımcısına gittiklerini ve Müdür Yardımcısı Tekin Türk’ün de aynı cevabı verdiğini dile getirdi. İki trafo bulunan 200 haneli köyün 110 hanesinin aynı trafodan elektrik aldığını ifade eden Güneş, bu nedenle trafoların yandığını belirtti.
Köylülerin köy için ek trafo ya da mevcut trafonun gücünün artırılmasını istediklerini vurgulayan Güneş, Dicle’de bekletilen trafonun köylülere verilmemesinin ise ileride seçim malzemesi olarak kullanma amacından kaynaklandığını söyledi.
ELEKTRİK GİDİNCE SU DA YOK
Uzun zamandır şebeke suyu bulunmayan köyde elektrik olmadığı için kuyudan da su alamayan köylüler, iki aydır su ihtiyaçlarını komşu köy Bademli’den karşılıyor. Köylülerden tankeri olanların su alabildikleri köydeki kuyu suyunun içilecek gibi olmadığını, aşırı kireçli olduğunu aktaran köylülerden Osman Kaplan, kuyu suyunun insan sağlığı için ciddi zararları bulunduğunu, çok kireçli olduğu için çay, yemek, banyo gibi ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyledi. Konuya ilişkin aradığımız TEDAŞ yetkilileri, bilgi vermekten kaçındılar.
(Diyarbakır/DİHA)
Çimen Gümüş
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mardin’de emniyete ‘okul güvenliği’ bütçesi

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...