03 Mart 2010 00:00

Mardin’de emniyete ‘okul güvenliği’ bütçesi

MARDİN Emniyet Müdürlüğü’nün Mardin il ve ilçelerinde “Okullarda güvenliği sağlamak” adı altında hazırladığı bir projeye SODES kapsamında 450 bin TL’nin aktarıldığı belirtildi.

Paylaş

MARDİN Emniyet Müdürlüğü’nün Mardin il ve ilçelerinde “Okullarda güvenliği sağlamak” adı altında hazırladığı bir projeye SODES kapsamında 450 bin TL’nin aktarıldığı belirtildi. Okullarda polis istemediklerini belirten Eğitim Sen Mardin Şube Başkanı Doğan Anğay ise, okullardaki altyapı yetersizliğine dikkat çekti.
GAP kapsamındaki illerde sosyal kalkınma ve sosyal refahın artırılması için yoksulluk, göç ve kentleşme gibi sosyal sorunların giderilmesi ile istihdam etme ve meslek edindirme faaliyetleri desteklenmesi amacıyla kurulan Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında “Okullarda güvenliği sağlamak” adı altında Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne 450 bin TL’nin aktarıldığı ileri sürüldü. İl Özel İdaresi bütçesine aktarılan fonla yürütülecek proje kapsamında her okulda polisler seminer verecek. Duruma tepki gösteren Eğitim Sen Mardin Şube Başkanı Doğan Anğay, SODES kapsamında kabul edilen projeler için aktarılan paraların eğitimin alt yapısına ve kalitesine yönelik hazırlanan projeler olmadığını dile getirdi.
ALTYAPI GÜÇLENDİRİLMELİ
Ellerinde kabul edilen projelerle ilgili olarak somut delillerin olduğunu ifade eden Anğay, Mardin Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı proje için 450 bin TL verildiğini belirtti.
Emniyet Müdürlüğü’ne aktarılan parayla Mardin’in bütün okullarının projeksiyon ve bilgisayarlarla donatılabileceğini dile getiren Anğay, okullarda şiddeti önlemeye yönelik olarak kabul edilen projenin bir etkisinin olmayacağını ifade etti. Okulların altyapısının yeterli olmadığına dikkat çeken Anğay, altyapının güçlendirilmesine yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Altyapı sorunlarının çözülmeden şiddetti önlemeye yönelik seminerlerin verilmesinin gerekli olmadığını söyleyen Anğay, “Bunu da yapacak olan Emniyet Müdürlüğü değildir tabii ki. Milli Eğitim Bakanlığı ve ona bağlı kurumlar yapmalıdır. Yoksa Emniyet Müdürlüğü’nün bunu tek başına önleyecek durumu yoktur. Okullarda eğitimi sağlamak amacıyla polislerin okullarda bulunmasına karşıyız. Polis zaten duruşu itibariyle korkuyu, şiddeti, çatışmayı yansıtıyor” dedi.
(MardinDİHA)
Serkan Kurt
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kürtçe 8 Mart pankartı yasak!

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’nun ablası: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa