03 Mart 2010 05:00

AB dayatmasına grevle yanıt

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşler Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Yunanistan hükümetinden yeni “önlem paketi” uygulamasını istemesi, sendikalar tarafından tepkiyle karşılandı.

Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşler Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Yunanistan hükümetinden yeni “önlem paketi” uygulamasını istemesi, sendikalar tarafından tepkiyle karşılandı.
Rehn, “Yunanistan için kritik olan bu dönemde, bütün politik güçler ile vatandaşların ekonomik önlemleri desteklemeleri çağrısında bulundu”. Sendikalar ise, AB dayatmalarıyla dozu artan hükümetin kemer sıkma politikasına karşı genel grev kararı aldı.
REHN TEFTİŞE GİTTİ
Atina’da Yunanistan hükümetiyle görüşmeler yapan Rehn, temaslarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. “AB Komisyonu’nun zorlukları atlatması için Yunanistan’ı tam anlamıyla desteklediğini” belirten Rehn, hükümette mali konuları dengelemek için güçlü bir kararlılık tespit ettiğini söyledi. “Bütçe açığını azaltmak için ek önlemler alınması gerektiğini” savunan Rehn, bu önlemleri Yunan yetkililerle ele aldıklarını söyledi.
2010 yılında bütçe açığında yüzde 4’lük bir azalmanın sağlanmasının zorunlu olduğuna vurgu yapan Rehn, kamu ekonomisine dair önceliklerin iyi tespit edilerek ağırlığın tasarrufa verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yunan hükümetinin AB’den ekonomik yardım talebinde bulunmadığını belirten Rehn, Euro bölgesinin dengeyi korumak için koordine içerisinde hareket etmekte kararlı olduğunu ifade etti. Rehn, hükümetin ekonomik tedbirler ve ekonomik programın gidişatına ve sonuçlarına dair 15 Mart’ta Brüksel’e rapor sunacağını da söyledi. Mayıs ayında ise genel bir değerlendirme yapılacağını söyledi.
Piyasanın Yunanistan’ın bütçe açığını düşürme hedeflerine ulaşacağı konusunda inandırılması gerektiğini de kaydeden Rehn, hükümetin sadece acil ve kısa dönemli önlemlerle değil aynı zamanda Yunan ekonomisinin rekabet edebilirliğini güçlendirmek için yapısal reformların hayata geçirilmesiyle de uğraşmasının önemine değindi. AB Komisyonu’nun Yunan tahvillerine garanti verilmesini önerip önermediği sorusu üzerine Olli Rehn, Euro bölgesinin Avrupa’da ekonomik istikrarın sağlanması konusunda bir koordine çerçevesi oluşturmaya hazır olduğunu sözlerine ilave etti.
PROTESTO EDİLDİ
Bu arada Rehn’in ek tedbir talebinde bulunması, sendikalar tarafından protesto edildi. Çalışma Bakanlığı önünde toplanan gruba polis müdahale etti. Polisin göz yaşartıcı gaz kullandığı eylem, Yunan meclisi önünde atılan sloganlarla son buldu.
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun perşembe günü ek tedbirlerin neler olacağını açıklaması bekleniyor. Yunanistan’ın en büyük kamu emekçileri sendikası ADEDY ise, 16 Mart’ta greve gitme kararı aldı. Sendika, hükümetin almayı planladığı ek “kemer sıkma” önlemlerine karşı 24 saatlik grev kararını oybirliğiyle aldığını açıkladı. Toplam 2.5 milyon çalışanı temsil eden sendika, bu yılki üçüncü grevini gerçekleştirecek. (DIŞ HABERLER)

AB NE İSTİYOR

Yunanistan’ı ekonomik krizden kurtarma gerekçesi altında AB tarafından dayatılan “ek önlem” paketinde yer alan maddeler şöyle:
* KDV yüzde 21’e yükseltilsin
* Akaryakıta ek zam yapılsın
* Kamuda çalışanların maaşlarında yüzde 10 oranına ulaşan kesintiye gidilsin
*Sigara ve alkollü içeceklerde fiyat artışı yapılsın
* Emekli maaşları dondurulsun, 14 maaş (ikramiyeler) kaldırılsın
* Emeklilik yaşı 65’in üzerine çıkarılsın
ÖNCEKİ HABER

Çocuklar Afganistan’dan kaçıyor

SONRAKİ HABER

Afyon'da yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa