03 Mart 2010 05:00

Gülsuyu halkı ulaşım hakkı istiyor

İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde yaşayanlar, ulaşım konusunda dertliler.

Paylaş

İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde yaşayanlar, ulaşım konusunda dertliler. Yaklaşık 65 bin kişinin yaşadığı mahallenin en büyük sorunlarından biri ulaşım. Sabah işlerine gidenler akşam ise evlerine dönenler, minibüse ve otobüse binmekte bir hayli zorlanıyor. Mahalleden minibüsler sadece Maltepe merkeze gidiyor. Belediye otobüsleri ise Kadıköy ve Kartal’a var. Kartal’a giden otobüsler sadece sabah ve akşam saatlerinde çalışıyor. Bu nedenle mahalleli, genellikle minibüs ve Kadıköy’e giden belediye otobüsüne binmek zorunda kalıyor. Minibüs ve belediye otobüsü sayısı yeterli olmadığı için üst üste yolculuk yapan halkın mağduriyeti, bir de araçlar zamanında gelmeyince daha da artıyor. Güvenlik gerekçesiyle akşam saatlerinde otobüslerin Fatma Hanım durağından ileri gitmemesi, halkın mağduriyetini daha da ağırlaştırıyor.
BİLİNÇLİ OLARAK AZ GÖNDERİYORLAR
Mahalle sakinlerinden Bayram Yılmaz, zaten yetersiz olan ulaşım araçlarının en ufak bahanelerle akşamları gönderilmediğini, bunun bilinçli olarak yapıldığını ifade ediyor. “Bırakmamalarının nedeni olarak otobüslerin yakılmasını gösteriyorlar ama halkı perişan ediyorlar. Bunun çözüme kavuşması gerekiyor” diyen Yılmaz, “Belediyenin amacı hizmet vermekse, güvenlik önlemleri alarak otobüslerin çalışmasını sağlamalı” diye konuştu.
Otobüse binmek için dakikalarca duruklarda beklediklerini, işlerine geç kaldıklarını, çocukların okullarına geç gittiğini söyleyen Nergiz Ak, bunların çözüme kavuşması için bir şeyler yapılması gerektiğini dile getirdi.
Özellikle sabah ve akşam saatlerine otobüs ve minibüslere balık istifi binmek zorunda kaldıklarını ifade eden Erbil Demirci, zamanında gelmeyen araçların sorunlarını daha da artırdığını ifade etti. Araçların hiç değilse zamanında gelmesi gerektiğini söyleyen Demirci, sorunlarına çözüm istediklerini ifade etti.
OTOBÜS SAYILARI ARTIRILSIN
“Kadıköy’den gelirken otobüs Bostancı Köprüsü’ne kadar doluyor, diğer duraklarda bekleyen insanlar otobüse binemiyor” diye yaşadıklarını anlatan Selami Yılmaz, “Otobüs şoförü arka kapıdan yolcu alıyor, bir de uyarı ziline basıyor; çözüm bu değil. Çözüm, sabah akşam saatlerinde seferlerin çoğaltılması” diye konuştu.
Mahalle sakinleri, ulaşım sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getiriyor.
Gülten Üzüm - Ertan Kabadayı
ÖNCEKİ HABER

Kanserliler ölüyor İl Sağlık Müdürlüğü güle güle diyor

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa