04 Mart 2010 00:00

BAŞYAZI

Enflasyon yüzde 10’un altına indiğinde Başbakan Erdoğan ve ekibi; “Bakın enflasyonu ilk kez ‘tek haneli’ rakama (yüzde 10’un altına) düşürdük” diye aylarca övündüler.

Paylaş

Enflasyon yüzde 10’un altına indiğinde Başbakan Erdoğan ve ekibi; “Bakın enflasyonu ilk kez ‘tek haneli’ rakama (yüzde 10’un altına) düşürdük” diye aylarca övündüler. Ve enflasyonun böyle düşmüş olmasının ekonomi için büyük anlamının üstünden propaganda yaptılar.
Dün açıklanan şubat enflasyonu ise, amiyane deyimle “Psikolojik bir eşik” sayılan yüzde 10’u geçti. Kısa ayın emekçiye zararı büyük oldu; şubatta enflasyon yüzde 1.45 artarak yıllık bazda da 10.13’ü buldu.
Maliye Bakanı Şimşek’e göre, “Enflasyonun çift haneli olması üzücü ama sürpriz değil”miş!
Bu artışta gıda maddelerinin fiyatlarındaki artışta; içki, sigara gibi mallarda yükseltilen verginin zamları birinci dereceden etkili olduğu göz önüne alındığında, emekçi için enflasyonun aslında aylık yüzde 1.45’ten, yıllık yüzde 10.13’ten çok daha fazla olduğu bir gerçek.
Ekonomistler, emekçilerin en çok kullandığı 28 tüketim malındaki yıllık enflasyonun yüzde 36’yı bulduğunu belirtiyorlar. Son bir yılda et fiyatının yüzde 45, peynir fiyatının ise yüzde 25 arttığı belirtiliyor.
Dün pazarlarda dolaşan TV muhabirleri, fiyatların arttığı her zaman yaptıkları gibi, vatandaşın bu fiyat artışlarından nasıl önemli ölçüde etkilendiğini yansıttılar. Ama resmi enflasyonun artık yüzde 10’u aşmasından da önemlisi, buraya yüzde 6’lardan gelinmesidir. Yani, enflasyon giderek artma eğilimine girmiştir. Ve öte yandan akaryakıta yapılan yüzde 30’lara varan zammın henüz ulaşıma yansımadığı, doğalgaz, elektrik gibi herkesin tükettiği ve bunlara yapılacak zammın tüm öteki ürünlere yansıyacağı göz önüne alındığında önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da yükselmesi kimse için sürpriz olmayacaktır.
Bütün bu gelişmeler göz önüne alındığında, enflasyon sorununun geçici bir fiyat artışından öte, ücretlerin, maaşların ve emeği ile geçinen herkesin gelirlerinde ciddi bir düşüş anlamına geldiği çok daha önemle üstünde durulması gereken bir gerçektir.
Hükümetin, uzunca bir zamandan beri ücret ve maaşları “hedeflenen enflasyon”a bağladığı göz önüne alındığında; bunun emekçilere oynanan nasıl bir oyun olduğu da ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Daha Aralık 2009’un sonunda Meclis’ten geçen bütçeyle hükümet; memurlara, kamu işçilerine ve emeklilere hedeflenen enflasyona göre yıllık yüzde 5 zam yapmış (Özel sektör ve tüm öteki ücretle çalışanlara da yaklaşık aynı oranda zamlar yapılmıştır) bunun “adil” olduğu, hatta enflasyon düştüğü için yüzde 5’in bile fazla olduğu öne sürülmüştü.
Ancak artık gerçek açıkça ortaya çıkmıştır. Bırakalım emekçinin enflasyonunun yüzde 30’ların üstünde olmasını, yüzde 10’u aşan resmi enflasyon bile; bütün bu ücret ve maaş artışını artık geçersiz kılmıştır. Bu yüzden hem özel sektörde hem de kamuda yüzde 4.5-5 enflasyon hedefine göre belirlenen ücret ve maaş zamlarının artık bir anlamı kalmamıştır.
Bu yüzden de sendikalar; ücret ve maaşların yeniden belirlenmesi için “Ek sözleşmeler yapmak için hükümet ve patronların kapısına dayanma hakkı” elde etmişlerdir. Çünkü verilen yüzde 2.5+yüzde 2.5 (toplam yüzde 5) zammın, ilk altı ayı kapsayan yüzde 2.5’i şimdiden gitmiştir.
Evet, vatandaş yakınmaktadır, yerine göre bireysel olarak bağırıp çağırmaktadır; TV kameraları önünde konuşmaktadır. Ama emekçilerin örgütlü kesimleri, onların sendikaları ve sendikacıları için şikayet etmek yetmez. Gidişata müdahale etmeleri; bir yandan zamlara karşı mücadeleyi sendikaların gündemine alırken, “Toplusözleşmelerin ek sözleşme yapılarak yenilenmesi”, yapılacak yeni toplusözleşmelerde, enflasyon kayıplarını da gözetip ve yüksek gerçekleşecek bir yıllık enflasyona göre talepleri belirleyip mücadele bayrağını açmaları gerekmektedir. Aksi halde sadece yakınmaktan ibaret bir tutum almaları kabul edilir olmaz.
Önümüzdeki mücadele döneminde, emek örgütleri ve sendikalar; bu gelişmeleri ve halkın geniş kesimlerinin tepkisini de hesaplayarak mücadele planları yapmak durumundadır.
İHSAN ÇARALAN
ÖNCEKİ HABER

Enflasyon yine çift hane

SONRAKİ HABER

Bingöl'deki madencilik projesine Danıştay "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa