04 Mart 2010 05:00

İşsizlik ödeneği bitti, işlerine son verildi

HÜKÜMETİN patronlara kıyak niyeti ile verdiği kısa çalışma ödeneği kesilince, Özbucak işvereni, 191 işçinin işine son verdi.

Paylaş

HÜKÜMETİN patronlara kıyak niyeti ile verdiği kısa çalışma ödeneği kesilince, Özbucak işvereni, 191 işçinin işine son verdi. Kriz bahanesi ile bir yıldır üretimin olmadığı Özbucak’ta, işveren işçilerin kıdem ve ihbar tazminatını ödememek için kısa çalışma ödeneğine başvurmuştu. Bir yıldır kısa çalışma ödeneğinden verilen paralar ile hayatlarını idame ettiren işçiler, fabrikanın üretime başlayacağı günü beklerken işlerinden oldular. Şimdi işçiler, kıdem ve ihbar tazminatları ile diğer alacakları için mahkemeye başvurdu.
Özbucak Tekstil’de işçi kıyımı devam ediyor. Özbucak 1 tekstil fabrikasını, zarar ettiği gerekçesi ile yaklaşık 3 yıl önce kapatan işveren, iki yüz kişinin işine son vermişti. Geri kalan işçileri ise Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu Özbucak 2’ye alan işveren, bir yıl önce krizi bahane ederek kısa çalışma ödeneğine başvurmuştu. Bir yıl boyunca fabrikada üretim yapılmazken 191 işçi kısa çalışma ödeneği ile hayatını sürdürmeye çalışıyordu. Özbucak 1’den işten attığı işçilerin alacaklarını ödemeyen işveren, kısa çalışma ödeneği kesilince Özbucak 2’de çalışanların işine de son verdi.
İşçilerin alacakları konusunda sabırlı olmalarını söyleyen patron, işçilere, Özbucak 1’in kurulu olduğu arsayı satınca paralarını ödeyeceğini söyledi. İşçiler ise yıllardan beri satışta olan yüksek fiyat ve çok ortaklı olduğundan satılamayan arsanın satışının zor olduğunu ifade ederek, alacakları için işvereni dava edecekler.
İŞ ARAMAYA BAŞLADILAR
Bir yıldır kısa çalışma ödeneğinden aldığı maaşla hayatını sürdüren bir Özbucak işçisi, bir yıl içinde alacakları verilerek çıkışlarının yapılmasını istediklerini, ancak cevap alamadıklarını söyledi. İşçilerin kredi kartı borçları olduğunu söyleyen işçi, kendisinin de nişanlandığını belirtti. 5 bin ila 10 bin lira arasında alacakları olduğunu söyleyen işçi, bu paraların kendilerini kısa da olsa rahatlatacağını ifade etti. Çıkışlarının verilmesi ile hemen iş aramaya koyulacağını ifade eden işçi, Özbucak’tan alacakları için ise hukuki olarak mücadele edeceklerini söyledi.
Özbucak 1’den 2 yıl önce işten atılan 200 işçi ise alacakları için birçok kez eylem yapmıştı. Hayatlarını sürdürmek için farklı işlerde çalışmaya başlayan işçiler, alacakları için açtıkları davayı kazanmalarına rağmen, hâlâ işveren tarafından ödemeleri yapılmadı. İşçilerin toplamda 10 bin lira alacağı bulunuyor. (Adana/EVRENSEL)
Volkan Pekal - Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

TARİŞ ile TEKEL işçileri kucaklaştı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de eşi tarafından bıçaklanan kadın yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa