04 Mart 2010 00:00

CEZAEVLERİNDE SAĞLIK HAKKI ERTELENEMEZ

TÜRK Tabipler Birliği (TTB), cezaevlerindeki ölümcül kanser ve diğer kronik hastalığı olan tutuklu ve hükümlülerin durumunu araştırarak bir rapor hazırladı.

Paylaş

TÜRK Tabipler Birliği (TTB), cezaevlerindeki ölümcül kanser ve diğer kronik hastalığı olan tutuklu ve hükümlülerin durumunu araştırarak bir rapor hazırladı.
TTB Merkez Konseyi II.Başkanı Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, Sağlık Bakanı, Adalet Bakanı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na ilettikleri raporu akademik ve klinik alanda uzmanlardan oluşan bir kurul ile birlikte hazırladıklarını belirtti. Tanık, kanser gibi ilerleyici, yaygınlaşma eğilimli, ileri evrelerdeki ölümcül olguların, cezaevlerinde ağır tıbbi, hukuki ve vicdani sorumluluklu ve telafisi mümkün olmayan sonuçları ortaya çıkartabildiğini vurguladı.
TTB-Kanser Danışma Kurulu Başkanı Ali Çerkezoğlu, 50’ye yakın tutuklu ve hükümlü kanser hastasının yaşam savaşı verdiğini belirterek, mahkumların hastalıklarının tespiti, sağlık kurumlarına sevki, tedavi altına alınmasına yönelik uygulamaların iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Çerkezoğlu, hastanın tedaviye cevap vermemesi halinde veda ve huzur; infaz ertelemesi ve Cumhurbaşkanı affı haklarını kullanabilmesi gerektiğini vurguladı.
Dr.Ali Özyurt da, hapis cezasının ertelenmesi maddesinin (5275 sayılı Kanun-16.md.) içeriği nedeniyle neredeyse hiç kullanılamadığını vurguladı. Özyurt, hazırladıkları raporda, cezaevlerinde kadrolu hekim bulundurulması, kanserli hastaların F tiplerindeki tecrit ve izolasyon ortamından mutlaka uzaklaştırılması, cezaevlerinin gizli ve özel bir alan olmaktan çıkarılarak kamuoyu denetimine açılması gibi önerilerin yer aldığını belirtti. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Üniversitesi’nde kreş ücretlerine zam!

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...