04 Mart 2010 00:00

İstanbul Üniversitesi’nde kreş ücretlerine zam!

İSTANBUL Üniversitesi’nde çalışan akademik ve idari personelin çocuklarının faydalandığı kreşlere, İ.Ü. yönetimi tarafından şubat ayından geçerli olmak ...

Paylaş

İSTANBUL Üniversitesi’nde çalışan akademik ve idari personelin çocuklarının faydalandığı kreşlere, İ.Ü. yönetimi tarafından şubat ayından geçerli olmak üzere ortalama yüzde 90’lara varan oranda zam yapıldı. Konu ile ilgili görüştüğümüz Eğitim Sen 6 No’lu Şube Yöneticisi Gültan Ergün, daha önce aylık 130 TL olan ücretlerin yeni zamla birlikte personelin kıdem katsayısına göre değiştiğini; buna göre kıdem katsayısı 1100’ün üzerinde olan personelin 170 ile 240 TL arasında değişen miktarlarda, 1100’ün altında olanların ise 150 TL ödeyeceğini belirtti. Yeni uygulama ile birlikte kreş ücretlerinde toplamda yüzde 90’lık bir artışın söz konusu olduğunu ifade eden Ergün, üniversite yönetiminin zammın gerekçesi olarak kreşlerin zarar ettiğini gösterdiğini söyledi. “Rektörlük zammın kaçınılmaz olduğunu, sosyal tesis statüsündeki kreşlere Maliye Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğinden dolayı üniversite genel bütçesinden kaynak aktaramayacağını savunuyor. Fakat, rektörlük isterse üniversite bünyesinde olup da kâr eden diğer sosyal tesislerden kreşlere kaynak aktarabilir. Bunun önünde engel yok.” diyen Ergün, ücretlere ilaveten oyuncak, kitap, etkinlik (resim, dans,vb.) parası adı altında velilerden her ay 10-30 TL toplandığını belirtti.
Sendika olarak herkesten maaşı oranında kreş ücreti alınmasını ve bu ücret dışında ailelerden ek bir para toplanılmamasını savunduklarını ifade eden Ergün, velilerin dilekçe topladığını ve çoğunun şubat ayı ücretlerini eski miktardan ödediğini belirtti. Yetkili sendika olarak konunun takipçisi olduklarını ve SES Aksaray Şubesi ile birlikte bu meseleyle ilgili ortak çalışmalar yaptıklarını ifade eden Ergün, “SES ve Eğitim Sen’in görüşmesinden sonra İ.Ü.Rektörlüğü kreşlerle ilgili bir çalışma başlatmış durumda” dedi. Ergün, kreşlerle ilgili yaşanan bir diğer sorunun yemekhaneleri işleten taşeron firmanın çocuk menüsü çıkarmaması olduğunu, rektörlük ile yaptıkları görüşmede 2011 yılı için temmuz ayında yapılacak ihalenin şartnamesine böyle bir maddenin konulmasını istediklerini belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)


ÖNCEKİ HABER

BU SESSİZLİK NİYE?

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa