04 Mart 2010 00:00

BU SESSİZLİK NİYE?

İSTANBUL Küçükçekmece İnönü Mahallesi’nde halkın tepkisine rağmen yapılmakta olan benzin istasyonu ile ilgili yetkililer sessizliğini koruyor.

Paylaş

İSTANBUL Küçükçekmece İnönü Mahallesi’nde halkın tepkisine rağmen yapılmakta olan benzin istasyonu ile ilgili yetkililer sessizliğini koruyor. Bu sessizlik, beraberinde birtakım soruları ve söylentileri akla getirmekte. Bunlardan en önemlisi de; bir duvar örmenin dahi belediyenin engeliyle karşılaştığı bir bölgede, benzin istasyonuna nasıl izin verildiği. Bundan bir süre önce yeni yapılan gümrük yolu için bölgede kamulaştırma söz konusu olmuştu. Benzin istasyonunun bulunduğu arazinin yaklaşık 5 sene önce bu iş için işaretlendiği ve buraya ruhsat verildiği, belediye yetkililerince sürekli söylenmekte. Kendilerinden yetkili birini isteyen vatandaşa benzin istasyonu sahibinin mühendisini gönderen Büyükşehir Belediyesi’nin, Halkalı gümrük yolu için yapılan kamulaştırma karşılığında akaryakıt istasyonu izni verdiği doğru mu?
Akaryakıt istasyonu inşaatının yanında bulunan ve öğrenciler için geçiş noktası olarak kullanılması amacıyla trafik ışıkları konmuş olan sokak, Küçükçekmece Belediyesi kararı ile geçtiğimiz hafta istasyon sahibine satıldı mı? Eğer satış söz konusu ise;
* Bu satış yasal olarak uygun mu?
* Her gün trafik ışıklarını kullanarak okullarına ve işyerlerine gitmekte olan binden fazla öğrenci ve vatandaşlar, gümrük yolundan karşıya nasıl geçecek?
* Halkın güvenliğini sağlamak üzere ne gibi önlemler alınacak? Yarın bir facia meydana geldiğinde bunun için çok geç olmayacak mı?..
Kentsel dönüşüm ile ilgili açtığı yarışmalar ve aldığı kararların hiçbirini vatandaşla paylaşmayan Küçükçekmece ve İstanbul Büyükşehir belediyeleri, Küçükçekmece’nin İnönü Mahallesi’nde kurulan akaryakıt istasyonu konusunda da vatandaşın kafasındaki soruları aydınlatmayarak, kapalı kutu olmaya devam ediyor. Birçok sorunda olduğu gibi vatandaşa yine “Onun kararı çıktı, bir şey yapamazsınız” deniyor. (İstanbul/EVRENSEL)Ayhan Çakar - Filiz Alataş
ÖNCEKİ HABER

İlaçta kaos erteleme getirdi

SONRAKİ HABER

Belediye İş İzmir Şubeleri #izmirküllerindendoğacak kampanyası için çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa