04 Mart 2010 00:00

İlaçta kaos erteleme getirdi

ALTYAPISI hazırlanmadan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanmaya başlanan İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) yarattığı kaos, ertelemeye yol açtı.

Paylaş

ALTYAPISI hazırlanmadan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanmaya başlanan İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) yarattığı kaos, ertelemeye yol açtı. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, “Karekodlu ürün işlemleri” konulu bir genelge yayımlayarak, İlaç Takip Sistemi’nin(İTS) 16 Mayıs 2010’a ertelendiğini bildirdi.
Genelgeyle 16 Mayıs 2010’a kadar eczacıların sisteme satışlarını bildirmeye gerek olmadan tüm ürünlerden karekod ve/veya barkod ve kupürlerin kesilmesi ile reçeteleri karşılayabilecekleri kaydedildi.
Genelgede sadece karekodlu üretilmiş ürünlerin karekodlarının kesilmesinin yeterli olacağı belirtilerek, kupürlü üretilmiş ürünlerin kupür ve barkodlarının, varsa karekodlarının birlikte kesileği ve reçetelere ekleneceği de bildirildi.
Karekodsuz üretilmiş veya sisteme bildirilmemiş tüm ürünlerin ise, 1 Haziran 2010’a kadar kupürlerinin kesilerek ödenmeye devam edeceği yer aldı. 1 Haziran 2010 itibariyle piyasadaki tüm ürünlerin karekodlu olarak işlem görmeye başlayacağına da değinilerek, şöyledenildi:
“Bu tarih itibariyle piyasada kalan tüm ürünler firmalar tarafından karekodlanacak, bu işlemler firma sorumluluğunda olarak ecza depoları ve eczanelerde de yapılabilecektir.”
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Tahtacı Alevilerinden birinci yıl etkinliği

SONRAKİ HABER

Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca'nın evine polis baskını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa