04 Mart 2010 00:00

Eski korucudan çarpıcı iddia

ŞIRNAK’ın Beytüşşebap ilçesinde 2001’de, 1 askerin yaşamını yitirdiği 15’inin de yaralandığı operasyona ilişkin çarpıcı iddialar ortaya çıktı.

Paylaş

ŞIRNAK’ın Beytüşşebap ilçesinde 2001’de, 1 askerin yaşamını yitirdiği 15’inin de yaralandığı operasyona ilişkin çarpıcı iddialar ortaya çıktı. O dönem korucu olan ve adı geçen operasyona katıldığını söyleyen eski korucu Kasım Aslan 1 askerin ölümüne 15’inin yaralanmasına neden olan mayınların dönemin Şırnak Alay Komutanı, Ergenekon tutuklusu Levent Ersöz’ün başında bulunduğu özel tim tarafından döşendiğini iddia etti.
2 köyün zorla boşaltılması, çevre köylere gıda ambargosu uygulanması ve çok sayıda köylünün tutuklanmasına neden olan, 2001’in Haziran ayının ilk haftasında Levent Ersöz’ün Şırnak Alay Komutanlığı’nı yaptığı dönemde Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı askeri birlikler Beytüşşebap’a bağlı Ilıcak, Dağaltı, Ortaklı, Hisar Kapı, Cemipiri köylerini de içine alan geniş kapsamlı bir operasyon yapmış ve yaklaşık bir ay devam etmişti. Operasyonda çatışma çıkmamasına rağmen, patlayan mayınlar sonucu 1 asker yaşamını yitirmiş, 15 asker de yaralanmıştı. O dönem korucu olan Kasım Aslan da, belirtilen operasyonda yer almıştı. Kasım Aslan yaşanan olaya ilişkin çatışma olmamasına rağmen 2 farklı yerde askerlerin bastığı mayının patladığını belirterek, Olayı üzerimize attılar. Biz de o zaman Ergenekon’un ne olduğunu bilmiyorduk. Bu devlet çok büyük bir ihanet etti” dedi. Aslan şöyle konuştu; “Özellikle Levent Albay, İlçe Jandarma Komutanı Hakan Tuğrul hem ilçe komutanıydı hem de kaymakam vekiliydi. Başçavuş Dursun Çubuk vardı, karakol komutanımızdı. Mehmet Koç vardı, Osman Çavuş istihbarattaydı. Yılmaz Binbaşı taburdaydı, alay komutanlığında çalışıyordu. Kürşat Yüzbaşı vardı o ise tabur da kalıyordu. Bu isimlerini saydıklarım kendi aralarında bir tim oluşturmuştu. O bölgedeki korucular da vardı bu timin içinde” dedi. Operasyonda özel bir timin kurulduğunu ifade eden Aslan, aynı ekibin mayınlar döşediklerini belirterek, bunların da kendi üzerlerine attıklarını iddia etti. (DiyarbakırDİHA)
Sertaç Kayar
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Büyükşehir’i kadın meclis üyesi yönetecek

SONRAKİ HABER

Kolombiya’da genel grev | Halk sokağa çıktı, polis şiddet uyguladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...