04 Mart 2010 00:00

AYÖP’te yaşanan tartışma

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) kuruluş tarihiyle daha yeni bir platform.

Paylaş

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) kuruluş tarihiyle daha yeni bir platform. Platform açlık grevine giden ataması yapılmayan öğretmenlerin bir araya gelmesiyle kurulmuş. Az da olsa birçok ilde örgütlülüğü var.
Platformu kuran temsilcilerin çoğu hayatlarında ilk defa bir mücadeleye katılıyor. Bu insanlar kendi kaderlerini başkalarının eline bırakmak istemeyen, kaderlerini kendileri çizmek isteyen insanlar. Bunların mücadeleleri Türkiye’nin eğitim sistemi ve işsizlik sorununu göstermesi açısından çok olumlu ve ilericidir. Onlara yardım etmek ve yol göstermek (Çizilmiş ya da çizilecek bir yolu değil, mücadele içinde doğrularıyla yanlışlarıyla yol gösterme) emek davasında uzun zamandır bulunan kişilerin görevidir.
AYÖP her türden düşüncenin ve her inançtan öğretmenin bir araya geldiği bir platform çünkü şimdilik de olsa bir sendikanın ve siyasi partinin tekelinde değil. Buradaki insanları kazanmak tabi ki önemlidir. Ama bu, platformu ele geçirme oyunları yaparak, oranın temsilcilerini kötüleyerek olacak bir şey değil. Bu olumsuzluklar bazı illerde yaşanmıştır. AYÖP’ü bir siyasi gurubun tekeline sokmak gibi. Uzaklaştırılanlar ve hâlâ AYÖP’ün içinde bulunan bu zihniyet bir ayrılık sinyali olarak başka bir platform kurmaya yönelmiştir. Kendilerini daha ilerici olarak tarif eden bunlar AYÖP’ten başka bir platform kurmanın sebebini şöyle açıklamış; AYÖP’ün para kaynağının neresi olduğu, AYÖP’ün kötü niyet besleyen insanlar tarafından kurdurtulduğu ve hatta temsilcilerinin özel yaşamını ilgilendiren hakaretler yapılmaktadır. Ama bizler biliyoruz ki (AYÖP’ün içinde çalışma yürütenler) yapılan çalışmaların materyallarının parası AYÖP’lüler tarafından karşılanmış, miting arabaları siyasi parti ve sendikalardan tahsil edilmiştir.
Peki gerçekte başka bir platform kuranların gerçek dertleri (Kendilerine dert olarak gördükleri) neler? Birincisi: AYÖP’ün temsil ettiği kesim gericiymiş? Evet gericiler de olabilir. Kendilerini demokrat olarak görenler demokrasiyi sadece demokratlara mı anlatıyorlar? AYÖP’ün gericileri bile çekmesi güzel değil mi? İkincisi: AYÖP’ün Eğitim Sen çatısına girmesini istiyorlar. Bunu bütün demokratlar belki ister. Ama AYÖP’ün temsil ettiği kitlenin büyük bir bölümünün Eğitim Sen’e bakışları bellidir. Bunların ön yargıları kırılmadan bir değişim süreci yaşamadan aniden Eğitim Sen’in çatısına sokmak çocukluktur. Eğitim Sen’den başka sendikalara gidilmesi ve çeşitli sendikaların panellere çağrılması arkadaşları rahatsız etmiş. Soruyoruz bu arkadaşlara savunduğunuz düşünce tek seçenek mi yoksa doğru seçenek mi? Eğer doğru seçenekse peki niye yanlış seçenekleri de görmek sizi rahatsız ediyor? Üçüncüsü: Emirler merkezden geliyormuş. Hayır emirler değil ilkeler zaten belli. Yaşadığım bir olayı anlatmam daha açık olacaktır. Miting alanında pankart ve flama açılması yasak. Kimse herhangi bir örgüt isminde bir şey açmıyor. Bir iki sol örgüt inatla açmak istiyor. Tabi izin verilmedi. Ondan sonra AYÖP devrimcileri istemiyor diye yaygara kopardılar. Peki şöyle bir şey olsaydı: bir CHP’lide pankart açmak istese kabul eder misiniz? Hayır etmezdiniz. Orda CHP milletvekilini yuhalamanız bunun açık göstergesi. İnsanlara tek seçenek bırakıp onu kabul etmesini istemek bir saçmalıktır. Kendi fikrini diğer fikirlerden üstün tutmakla değil doğru olduğunu göstermekle bir yere varılabilir.
Oluşacak her türlü olumsuz gelişme öğretmenleri yıldırmamalı hatta daha çok mücadele etmelerini sağlamalıdır. Onlara en zor anda bile yardımcı olmak kendini devrimci ve demokrat olarak görenlerin görevidir.
HAKAN DEMİR İstanbul Üniversitesi AYÖP Temsilcisi
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TEKEL’in çocukları

SONRAKİ HABER

İşçilerin taleplerini yok sayan metal patronları lokavt kararı aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...