05 Mart 2010 00:00

Başbuğ, aracına çağırdı, Erdoğan’ın itirazı yok!

ERZİNCAN’daki Ergenekon soruşturmasının birinci şüphelisi 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in sorumluluğundaki Kış Tatbikatı Kars’ta başladı.

Paylaş

ERZİNCAN’daki Ergenekon soruşturmasının birinci şüphelisi 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in sorumluluğundaki Kış Tatbikatı Kars’ta başladı. Tatbikatı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı izlemeyecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Tatbikata gitmememin özel bir nedeni yok” derken, Genelkurmay Başkanlığı bu konuda İnternet sitesinde bir açıklama yayınladı.
Tatbikatın bugünkü bölümüne Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları katıldı. Başbuğ ve komutanları Kars havalimanında tartışılan isim Berk karşıladı. Başbuğ Berk’i aracına davet etti ve ikili aynı araçla tatbikatın yapıldığı bölgeye geldi.
ERDOĞAN: ÖZEL NEDEN YOK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kış tatbikatına gitmeyeceği yönündeki spekülasyonlara açıklık getirdi. Erdoğan, “Tatbikata gitmeyecek olmamın özel bir nedeni yok. İddiaların tamamı uydurma. Hiçbirisiyle alakası yok. Bunların hepsi uydurmadır” diye konuştu.
GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı, 2010 Kış Tatbikatı’nı Orgeneral Saldıray Berk yöneteceği için Başbakan ve Milli Savunma Bakanı’nın tatbikata katılmadığı iddialarına yanıt verdi. Genelkurmay tatbikatın sivillere kapalı olduğunu duyurdu. Bu açıklamayla Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nı ve Milli Savunma Bakanı’nın katılmamaları gerekçelendirildi.
GAZETECİLER ALINMADI
Cumhuriyet Köyü yakınına konuşlanan birlikler son hazırlıklarını yaparken, görüntü almak isteyen basın mensupları köy dışına çıkarıldı. Askerler, önce gazetecileri tatbikat için konuşlanan askeri birliklerin giriş kapısı olan nizamiyeden uzaklaştırdı. Daha sonra kurulan barikatla sadece köylülerin girişine izin verildi. Basın mensupları Cumhuriyet köyüne 9 kilometreden fazla yaklaşamıyor. (HABER MERKEZİ)

Gizli tanıklı iddianame
KAMUOYUNDA ‘Erzincan soruşturması’ olarak bilinen ve aynı kentteki 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’e ciddi suçlamalar getiren davayla ilgili hazırlanan iddianamenin tamamı, gizli tanık beyanlarına dayanıyor.
14 kişinin suçlandığı iddianamede, tanıkların tamamının ‘gizli’ olması dikkat çekerken, hazırlanan 61 sayfalık iddianamenin nerdeyse yarısı da bu tanıkların iddialarına dayanıyor.
12 GİZLİ TANIK VAR
iddianamede; ‘Erzincan’, ‘Munzur’, ‘Efe’, ‘Can’, ‘Hazar’, ‘Kalem’, ‘Taha’, ‘X’, ‘Göyne’, ‘Ethem’, ‘Çatalarmut’ ve ‘1’ gibi adlarla kodlanırken, bu kişilerin ‘üst düzey bürokrat’, ‘öğrenci’, ‘polis’, ‘işletmeci’ ve ‘TOKİ çalışanı’ gibi statülerde bulundukları iddianameden anlaşılıyor. İddialara göre İliç Cumhuriyet Savcısı Bayram Bozkurt da gizli tanıklar arasında yer alıyor. Bu iddia, iddianamede adı geçen Efe isimli gizli tanıkla Bozkurt’un ifadelerinin neredeyse aynı olmasına bağlandı.
İLK DURUŞMA...
Bu arada Erzincan soruşturmasının ilk duruşması 4 Mayıs’ta yapılacak. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması, 4 Mayıs 2010 tarihinde saat 09.30’da yapılacak. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanarak Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan ve mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, Saldıray Berk, “şüpheli” sıfatıyla ilk sırada yer alırken, İlhan Cihaner ise silahlı terör örgütüne üye olmak, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği ve birden fazla kişiyle tehditle suçlanıyor. İddianamede ayrıca, çok sayıda asker ve MİT görevlisi yer alıyor. (ERZURUM)
ÖNCEKİ HABER

Gül, liderler turunu tamamladı

SONRAKİ HABER

"Eren Erdem’in bir kulağı hiç duymuyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa