05 Mart 2010 00:00

‘Zorunlu Göç Eylem Planı’ antidemokratiktir

DİYARBAKIR’da 82 kurum, Diyarbakır Valiliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) yürüttüğü...

Paylaş

DİYARBAKIR’da 82 kurum, Diyarbakır Valiliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) yürüttüğü ‘Diyarbakır İli Yerinden Olmuş Kişiler Hizmet Sunumuna Dair Eylem Planı’na tepki gösterdi. Planın, yerinden edilmiş kişilerin sorunlarını anlatmaktan uzak olduğunu belirten kurumlar, ‘Kürtleri yerinden edenlerin yazdığı bu planın, Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünü hiçe saydığını’ belirttiler.
ÇÖZÜMDEN UZAK
Diyarbakır Yerel Gündem 21’in çağrısıyla Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına, kentteki 82 kurum katıldı. Eylem planı hakkında hazırlanan raporu açıklayan Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Pirinçioğlu, 1990’lı yıllarda Kürtlerin zorla yerlerinden edildiğini, vatandaşlık ve insan haklarının hiçe sayıldığını söyledi. Pirinçioğlu, hazırlanan eylem planında, son 20 yılda yerlerinden zorla göç ettirilen nüfus içinde birinci ve ikinci nesil çocuk ve gençlerden bahsedilmediğini belirtti. Eylem planının hazırlık aşamasının antidemokratik, katılımcılıktan uzak ve Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünü hiçe sayan bir süreç olduğunu belirten Pirinçioğlu, Diyarbakır Valiliği’ni ve UNDP’yi katılımcı bir istişare zemini oluşturmaya çağırdı.
DEVLETİN TUTUMU AYNI
Devlet ve hükümetlerin bugüne kadar zorunlu göçe tabi tutulmuş Kürtlerin lehine, onları yurttaşlar olarak muhatap alan, sonuç alıcı, sürdürülebilir politikalar üretmediğini dile getiren Piriçioğlu, “Aksine, sorunu hep ve sadece bir güvenlik sorunu olarak ele alarak, ‘proje, eylem planı’ vb. palyatif ve sorunu derinleştiren yaklaşımlar ile geçiştirmiştir” dedi. Pirinçioğlu, devletin bu yaklaşımın ‘Van İli Eylem Planı’ pilot projesi ile somutlaştığını söyledi. “Van İli Yerinden Olmuş Kişiler Hizmet Sunumuna Dair Eylem Planı’na” dair kitle örgütlerinin eleştirilerinin dikkate alınmadığını ifade eden Pirinçioğlu, aynı hataların eylem planının uygulanmasının beklendiği 13 ilde de tekrar edeceğini söyledi. Pirinçioğlu, “Diyarbakır planı, hazırlık sürecinde hükümetçe izlenen yöntem, hak ihlali yaşatılan, yerinden edilmiş kişilerin talep ve ihtiyaçlarını tamamen hiçe sayan devlet tutumunun devam ettirildiğine ilişkin yeterince kanıt sunmaktadır” dedi.
KÜRTLERİ YERİNDEN EDENLER YAZDI
Eylem planının yazılması görevinin sadece valiliğe verildiğini belirten Pirinçioğlu, planın, Kürtlerin yerinden edilmesine sebep olan kamunun eliyle yazılmasının objektif olamayacağını kaydetti. Pirinçioğlu, göçle ilgili çalışmalar yürütmüş dernek, sendika, oda gibi kurumlardan oluşan bir komisyonun yetkilendirilmesini istedi. Pirinçioğlu, önerileri dikkate alınmadığı takdirde katılımcı olarak 82 kurumun isminin eylem planına destek veren kurumlar listesinden çıkarılmasını istedi.
(DİYARBAKIR)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır 3 gün kadınların olacak

SONRAKİ HABER

MERCEK

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...