05 Mart 2010 00:00

Sinter işçileri adalet istiyor

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Sinter Metal işçileri, açlık grevinin üçüncü gününü geride bıraktı.

Paylaş

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Sinter Metal işçileri, açlık grevinin üçüncü gününü geride bıraktı. İşe iade davalarının görüldüğü Üsküdar Adliyesi önünde salı gününden beri açlık grevi yapan Sinter Metal işçileri, 14 aydır bitmeyen davalarının bir kez daha 5 ay ileriye ertelenmesine tepkili.
Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için kriz bahanesiyle 379 işçi, 22 Aralık 2008’de işten çıkarılmıştı. Fabrika önünde direnişe geçen işçilerin bir kısmı, patron tarafından ikna edilerek işe geri alınmış; yaklaşık 330 işçi, fabrika önünü terk etmemişti. Sinter Metal işçileri, şimdi bekleyişlerini adliye önünde sürdürüyor.
‘OYUN OYNUYORLAR’
Açlık grevindeki işçilerden Lale Balta, açtıkları işe iade davalarının bir türlü sonuca bağlanmadığına dikkat çekti. “Her duruşmaya geldiğimizde patronun bir oyunuyla karşılaşıyoruz” diyen Balta, konuşmasına şöyle devam etti: “Hakim de buna imkan veriyor. Karşılıklı oyun oynuyorlar. ‘Tanıklar bulunamadı’, ‘Zamanım yok’ diyerek hakim sürekli erteliyor davayı. Kasım ayından marta ertelemişti. Yine geldik, yine boş gün olmadığı için ağustosa erteledi. Bizim halimiz belli; daha önce fabrika önündeydik, şimdi adliye önünde bekliyoruz. Adalet istiyoruz, var mı o da şüpheli tabii...”
‘BİR BUÇUK SENE OLDU’
Açlık grevindeki bir başka işçi Uğur Yılmaz, 2 ayda bitmesi gereken davanın 14 aydır sürdüğüne dikkat çekti. Yılmaz, “En son mahkeme, 5 ay sonraya erteledi. İşe iade davası açmıştık, ama 1 buçuk sene oldu neredeyse...” dedi.
Adliye önünde açlık grevindeki arkadaşlarıyla birlikte bekleyişini sürdüren Ferit Yalçın ise 455 gündür fabrika önünde direndiklerini hatırlatarak, “Hakim, karşı tarafın tanıklarını dinledikten sonra, 14 aydır bitirmediği davayı bir de 5 ay sonraya erteledi” diye yargılamanın uzatılmasına tepki gösterdi.
İşe iade davaları grup grup görülen Sinter işçilerinin geçtiğimiz hafta görülen davaları, 4 Ağustos’a ertelendi.
Bugün de bir grubun duruşmasının görüleceği adliye önündeki Sinter Metal işçilerinin, açlık grevini sonlandırması bekleniyor. (İstanbul/EVRENSEL)
Ceren Saran
ÖNCEKİ HABER

THY’DE ANLAŞMA SAĞLANAMADI

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa