05 Mart 2010 00:00

THY’DE ANLAŞMA SAĞLANAMADI

HAVA-İŞ Sendikası ile THY yönetimi arasında süren toplusözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı

Paylaş

HAVA-İŞ Sendikası ile THY yönetimi arasında süren toplusözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Uyuşmazlık zaptı tutulan toplusözleşme görüşmeleri, 19 Ocak 2010 tarihinde başlamıştı.
Uyuşmazlığa gidilmesinin nedeni ise şöyle:
* Sendikanın değişiklik yapılmasını istediği hiçbir maddenin kabul edilmemesi.
* Uçucu ekiple ilgili kıdem sıralaması, gece uçuşları kısıtlamaları, gün tanımı, mesai ve dinlenme sürelerinin iyileştirilmesi, yıllık izin ve mazeret izinlerinin eşitlenmesi ve tayinlerin gönüllülük esas alınarak yapılması gibi taleplerin geri çevrilmesi.
* Yönetmeliklerde personelin özlük haklarını ilgilendiren konularda işverence yapılacak değişikliğin sendikanın onayı alınarak yapılması, vardiyalı çalışmaların esnekleştirilmemesi, taşeron ve geçici iş ilişkisi ile işçi çalıştırılmasının kısıtlanması gibi temel maddelerde adım atılmaması.
* Toplusözleşmenin 3 yılda bir yapılması dayatmasından vazgeçilmemesi.
* İşverenin 1 yıllık enflasyon artışının yüzde 10 olmasına rağmen ilk yıl ücretlerde yüzde 6, 2 ve 3. yıllarda ise altışar aylık yüzde 2.5 zam dayatması.
* Sosyal yardımlarda hiçbir artış önerilmemesi.
* İşe giriş ücretlerinin 1 yılda yüzde 100’e ulaşması ve eski sözleşmeli personelin kıdem eşitlenmesinin kabul görmemesi. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ALIN SİZE SENDİKA!

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’nun ablası: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa