05 Mart 2010 00:00

SORUŞTURMAKOLİK ÜNİVERSİTE

AKDENİZ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından TEKEL işçilerine destek veren öğrencilere soruşturma açıldı.

Paylaş

AKDENİZ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından TEKEL işçilerine destek veren öğrencilere soruşturma açıldı. Üniversite, öğrencilere açılan ilginç soruşturmalarla da ünlü. Daha önce Diyarbakır’da polis tarafından öldürülen Aydın Erdem ile ilgili müzik dinletisi yaptıkları gerekçesiyle 80 öğrenciye soruşturma açılmıştı. Açılan soruşturmanın gerekçesi ise üniversite önünde TEKEL işçilerine destek amacıyla bildiri dağıtmak.
Soruşturma açılan öğrencilerden görüştüğümüz Duygu Ayber, böyle bir nedenle soruşturma açılmasının aslında çok düşündürücü olduğunu söyledi. Ayber, soruşturmayla ilgili verdiği savunmada bir üniversite öğrencisi olarak ülkede yaşanan olaylara kayıtsız kalamayacağını ifade ettiğini belirtti. Ayber, açılan bu soruşturmaların kendilerini yıldırmak amaçlı olduğunu ama yılmayacaklarını belirtti. Ayber, Hacettepe Üniversitesi’nde olduğu gibi kendilerine açılan soruşturmaların da geri çekilmesi gerektiğini söyledi.
Hacettepe Üniversitesi’nde 23 Aralık’ta 96 öğrenci, TEKEL işçilerine destek vermek için kampüste eylem yapmış, bunun üzerine Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı, öğrencileri izleyerek eylem ve işlemleri tutanak haline getirmişti. Üniversite aynı zamanda, eyleme katılan 96 öğrenciye TEKEL işçilerine destek vermek için siyasi amaçlı stant açtıkları ve afişler yapıştırdıkları gerekçesiyle soruşturma açmıştı. Daha sonra basında çıkan haberler ve kamuoyunun bu olaya tepki duyması nedeniyle, soruşturmalar geri çekilmişti. (Antalya/EVRENSEL)
Tanfer Yeşiltepe
ÖNCEKİ HABER

TEKEL işçileri gençlik için de öğretici oldu

SONRAKİ HABER

Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Okçular Vakfının reklamı kamu spotu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa