05 Mart 2010 00:00

Kentsel dönüşüm halkın sürgünü planıdır

İstanbul’da Kartal halkının tüm itirazlarına karşın Zaha Hadid Planları olarak bilinen 1/5000 ölçekli...

Paylaş

İstanbul’da Kartal halkının tüm itirazlarına karşın Zaha Hadid Planları olarak bilinen 1/5000 ölçekli Kartal Merkez Nazım Planı, ufak değişikliklerle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandı ve askıya çıkarıldı. Kartallılar ise halkı sürgün eden, zenginlere yeni rant kapısı açan bu plana karşı çıkıyor. Buna yapılacak yasal itirazlar için ise 1 aylık süre var. Yani son gün 18 Mart.
Konuyla ilgili bilgilendirme amacıyla önceki gün Kartal Belediyesi Çadır Salon’da halk toplantısı yapıldı. Kartal Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı İbrahim Doğan’ın yönettiği toplantıya, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, kentsel dönüşüm mağduru mahallelerde kurulan derneklerin başkanları ve üyeleri katıldı.
HALK KABUL ETMEDİ
Başkan yardımcısı İbrahim Doğan açılış konuşmasında, daha önce açıklanan plan üzerinde itirazlar nedeniyle kimi değişiklikler yapıldığını ve 18 Şubat’ta askıya çıkarıldığını söyledi. Plana Kartal halkı ve kamu yararı gözetilmediği gerekçeleriyle, Mimarlar Odası ve bilim çevrelerince itiraz edildiğini dile getiren Doğan, en önemlisi planın Kartal halkınca da kabul görmediğini ifade etti.
Daha sonra söz alan, Planlama Müdürü Ali Apaydın ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan bu planın 360 hektarlık bir alanı kapsadığını anlattı. Planın askı süresinin bir ay olduğunu dile getiren Apaydın, itirazların bu süre içinde yapılması gerektiğini duyurdu.
RANTA AÇMA PLANI
Plan alanları ile üzerine inşa edilecek binaların şekli ve fonksiyonlarını gösteren slayt gösteriminin ardından katılımcılar görüşlerini açıkladılar. Mimar Hasan Sert, bu planın Kartal’ı parçalama ve ranta açma planı olduğunu söyledi. 1/5000’lik planların bir il ya da ilçenin bütününü kapsaması gerektiğine dikkat çeken Sert, söz konusu planın ise Kartal’ın sadece bir bölümünü kapsadığını kaydetti. İtiraz süresinin l8 Mart’ta sona ereceğini hatırlatan Sert, “Bu plan tümüyle reddedilmelidir” çağrısında bulundu.
HALKIN İHTİYAÇLARI DİKKAT ALINMIYOR
Sapan Bağları Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Muharrem Bozkurt ise İstanbul’un bir çok ilçesinin kentsel dönüşüm projesinin uygulama alanına sokulduğunu hatırlattı. “Sulukule’de halk, tümüyle varolan haklarını da kaybetti. Sürgün edildiler, Bizlerin bu planlara yaptığımız hukuki itiraz 2 yıldır sürüyor. Siyasi iktidar mimar mühendis odalarını muhatap almıyor, hasım görüyor. Burada ifade edilen 1/5000’lik nazım planı Kartalda fiziki dönüşümü kapsıyor. Ancak, halkın ihtiyaçları dikkate alınmıyor.” diyen Bozkurt planın şehircilik açısından da kentsel sürgün ve rantsal çıkar amaçlı olduğunu vurguladı.
Mimarlar Odası adına söz alan Aysel Durgun ise “Kentsel dönüşümü tümüyle kötülemek iyi değil. Projeye nerden baktığınız önemli. Bu plan, halkın çıkarlarını gözetiyor mu, önceliği bu mu?” dedi.
KARTAL’IN DAVASI
Yakacık Derneği Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Turan Mengücür “Kentsel dönüşümü ilk duyanlardanız. Çok zor şartlar altında mücadele ettik. Kentsel dönüşümde sürgün yok deniyor. Uygulanan yerlere baktığımızda sürgünlerin zorunlu olduğunu görürüz” dedi. Mahallelerinden 450 itiraz yaptıklarını anlatan Mengücür, şöyle devam etti: “Biz, her şeyi istemezük demiyoruz. Halkın görüşü, ihtiyaçları dikkate alınsın istiyoruz. Tüm kitle örgütlerinin, hukuki itirazla birlikte, kitlesel mücadele yollarına da başvurmaları zorunludur. İsteğimiz, mahalle yaşamı, dostluğu, komşuluğun, dayanışmanın, insani ilişkilerin yok edilmediği sosyal bir kentleşmedir. Kartal’ın parçalanmasına izin vermeyelim, bu dava Kartalın davasıdır.”
Hürriyet Mah. Dern. Bşk. Niyazi Şahin 1/5000’lik imar planlarının kentsel dönüşümü hedeflediğini belirterek “Ancak, bu planlar yerel halkın ihtiyaçlarına göre düzenlenmeli, o bölgedeki halkın görüş ve önerileri doğrultusunda uygulanırsa halkın mağduriyeti önlenir” dedi.
UYANIK OLUN
Belediye Başkanı Opr. Dr. Altınok Öz de projeye karşı çıkmanın yanı sıra alternatifinin getirilmesi gerektiğini söyledi. “Bizi, kentsel dönüşümü, sadece, binaların fiziki değişimi olarak görmüyoruz, içinde, çevresinde yaşayan insanlarında daha mutlu ve refah içinde yaşamını sağlayacak dönüşümleri anlıyoruz. İnsanımızı köylülükten çıkaralım. Bizler, modern kentlere karşı değiliz. Halkın, iktisadi, sosyal, kültürel yaşamını ilerletecek, kolaylaştıracak bir kentleşmeden yanayız” diyen Öz, kentsel dönüşüme ilişkin gelişmeler konusunda halkı uyanık olmaya çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)
Cemal Çoban
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı geri çekilsin’

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...