05 Mart 2010 00:00

‘Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı geri çekilsin’

SAĞLIK örgütleri Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu gündemine gelen Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini istediler.

Paylaş

SAĞLIK örgütleri Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu gündemine gelen Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini istediler. Sağlıkçılar tasarının geri çekilmemesi halinde grev dahil her türlü eylem ve etkinliği hayata geçirecekleri uyarısı yaptılar.
KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek ile KESK’e bağlı sendikaların, TTB ve ATO yöneticilerinin de bulunduğu eylemde, “Hastane işletme, çalışanlar sözleşmeli köle olamaz”, “tasarı geri çekilsin”, “sağlık haktır satılamaz” afiş ve dövizleri açılıp, kokartlar takan sağlıkçılar, “Sağlıkta ticaret ölüm demektir”, “Sözleşmeli köle olmayacağız” sloganları attılar.
Burada konuşan SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, tasarının geri çekilmesini istedi. Tasarı ile bir veya birkaç ildeki hastanelerin birleştirilerek, il genel meclisi, vali, il ticaret-sanayi odalarının belirleyeceği hukukçu, muhasebeci, tıp mezunu, işletmeciden oluşacak yönetim kurulu tarafından yönetileceğini ve kar amacıyla işletileceğini söyleyen Yorgun, sözleşmeli çalıştırmanın esas alınarak, çalışanların her türlü ödemelerinin işletme bütçesinden karşılanacağını ifade etti.
Sağlık Bakanlığı’nın tasarı ile sağlık hizmetlerini “birlik” çatısı altında toplayıp, hastaneleri profesyonel işletmecilere teslim ederek yükten kurtulmayı amaçladığına vurgu yapan Yorgun, “Bu tasarının yasalaşması halinde; sağlık hizmetleri bütünlük içinde verilemeyecek, bölgesel farklılıklar daha da artacak, sağlık alanı yerel politikacıların müdahalesine daha açık hale gelecek, cepten ödemeler ve katkı payları artacak, sağlığa erişim daha da güçleşecektir. Bu tasarı yasalaşırsa, sağlık emekçileri iş güvencesiz, düşük ücretli ve örgütsüz çalışmaya zorlanacaktır. Kısacası; hastaneler işletme, çalışanlar sözleşmeli köle haline getirilecektir” diye konuştu.
Bu tasarıya karşı durmanın herkesin görevi olduğunu hatırlatan Yorgun, “SSGSS’nin devamı niteliğinde olan tasarı derhal geri çekilmelidir. Aksi durumda biz sağlık örgütleri olarak üretimden gelen gücümüzü kullanma, grev hakkımız dahil her türlü eylem etkinliği hayata geçireceğimizi ilan ediyoruz” dedi.
TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu da yasa ile hastanelerin 40 parçaya bölüneceğini, işletme haline getirileceğini, özel sağlık kuruluşlarında yüzde 70’ler düzeyinde alınan katkı paylarının bu hastanelerde de alınacağı gibi, bu payların yüzde 140’lara katar çıkarılacağını söyledi. Artık bu hastanelerin kapısından girmenin bile zor olacağını kaydeden Bilaloğlu, “Hastane değil, ticarethane haline getirilecek” dedi.
Çalışanlar için ise sözleşmeli, grevsiz toplusözleşmesiz, herkesin taşeron haline getirileceği bir sistemin egemen olacağını ifade eden Bilaloğlu, buna karşı seslerini yükseltme çağrısı yaptı.
(Ankara/EVRENSEL)


Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saadetdere Mahallesi’nde örnek uygulama

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...