05 Mart 2010 00:00

GENÇLİĞİN SESİ

Sosyoloji, politikadan ve toplumsal güncel gelişmelerden koparılmaya çalışılarak eğitimde gündeme getirilmek isteniyor.

Paylaş

Sosyoloji, politikadan ve toplumsal güncel gelişmelerden koparılmaya çalışılarak eğitimde gündeme getirilmek isteniyor. Son yıllarda ortaöğretim ve yükseköğrenim müfredatlarından sosyolojinin çıkarılıyor olması, birçok üniversitenin anabilim dallarından biri olmasına rağmen sosyoloji bölümlerinin kapatılması, ortaöğretimlerde ders sayılarının azaltılmasından ya da kaldırılmasından dolayı sosyoloji öğretmenliği bölümü mezunlarının işsiz kalması sosyoloji bilim dalının gereksiz olarak görüldüğünü kanıtlamaya yetiyor.
Bu bağlamda sosyoloji bilim dalına yeniden güç kazandırmayı hedefleyen Sosyoloji Öğrencileri Kongresi tamamen öğrencilerin sunduğu, politika ve toplumsal güncel gelişmelerle iç içe bir kürsü olarak önümüzde duruyor.
Türkiye gündemi 2009 yılı sonlarından bu güne kadar oldukça çalkantılı dönemler geçirdi. 2009 yılına kriz damgasını vurmuş üretim, işsizlik, yoksulluğun her geçen gün artması konuşulmuştu. Bunların sonucu olarak TEKEL işçilerinin 78 gün süren direnişi sonunda kazanımlar elde etmesi ve bu durumun Türkiye işçi sınıfının direncini artırması Türkiye gündeminde yer eden en önemli konuydu.
Bunların yanı sıra hükümetin Kürt sorununu kabul etmesi, “Kürt açılımı” ile başlayan sürecin giderek “Milli birlik projesi” ne dönüşmesi, DTP’nin kapatılması yine Türkiye gündeminde uzun süre yer alan gündemlerden biriydi.
Ayrıca üniversite öğrencileri tarafından çok konuşulan üniversiteleri sermaye gruplarının yan örgütü haline getiren “Bologna süreci” de önemli gündem maddelerinden bir tanesi oldu.
Bu yıl onaltıncısı düzenlenecek olan Sosyoloji Öğrencileri Kongresi, bu konuların konuşulup tartışılması için Türkiye gençlerinin önünde önemli bir kürsü olarak duruyor. Geçen yıl Ege Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı Sosyoloji Öğrencileri Kongresi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşmişti. Kürt sorunundan toplumsal cinsiyete, göçten Kemalizm’e bir çok konunun tartışıldığı kongreye yaklaşık 1200 öğrenci katılmış ve 162 sunum gerçekleşmişti. Bu yıl Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yapılacak olan Sosyoloji Öğrencileri Kongresi’ni geçen yıldan ayıran en önemli özellik, Türkiye gündeminin geçen yıla göre daha değişken ve önemli konulardan oluşmasıdır. Bu sebeple bu yıl düzenlenecek Sosyoloji Öğrencileri Kongresinin Türkiye gençlerinin TEKEL direnişini, Türkiye işçi sınıfının dayanışmasını ve sınıf mücadelesinin bölgede Kürt halkının vermiş olduğu özgürlük mücadelesi ile pekişmesini tartıştığı bir kongre olmasını, aynı zamanda parasız, bilimsel ve demokratik üniversite taleplerini her fırsatta dile getiren üniversite gençlerinin “Bologna süreci” ile üniversitelerin piyasalaşmasını tartıştığı bir kongre olmasını hedefliyoruz. Öte yandan her yıl tartışılan Kürt sorununun, bu yıl çözüm alternatiflerini de içeren daha geniş kapsamlı ve atölye çalışmalarıyla desteklenen sunumların hazırlığı içerisindeyiz.
Bu yıl mayıs ayının ilk haftasında yapılması planlanan Sosyoloji Öğrencileri Kongresi Türkiye gençlerinin toplumun en önemli sorunlarının tartıştığı bir kürsü olması bakımından çok önem taşımaktadır. Kongreye katılıp sunumunu paylaşmak isteyenlerin, 22 Mart 2010 tarihine kadar okula sunum özetlerini göndermesi gerekiyor. Sosyoloji bilim dalının bu günlerde biraz olsun güç kazanması öğrenciler inisiyatifinde ve geniş bir katılım ile gerçekleşen Sosyoloji Öğrencileri Kongresi ile sağlanabilir.
* Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
UMUT YEĞİN*
ÖNCEKİ HABER

Seçim, şiddetle başladı

SONRAKİ HABER

Ömer Fethi Gürer: 1 milyar 200 milyon metre kare "taşınmaz" kimlere satıldı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa