05 Mart 2010 00:00

FELLUCE’NİN ETKİLERİ DEVAM EDİYOR

ABD’nin Irak’ı işgal etmesinin ardından Felluce’de düzenlenen operasyon nedeniyle kusurlu doğumların oranında ciddi bir artış yaşandığı ortaya çıktı.

Paylaş

ABD’nin Irak’ı işgal etmesinin ardından Felluce’de düzenlenen operasyon nedeniyle kusurlu doğumların oranında ciddi bir artış yaşandığı ortaya çıktı. ABD, 2004 yılında düzenlediği operasyonlarla Sünni isyanın kalelerinden biri olan kentte “kontrolü” eline almıştı.
1 Nisan 2004’te ABD’li General Mark Kimmitt yaptığı açıklamada, “Fellucelilere cevabımız sert, yıkıcı ve net olacak, hayatlarında unutamayacakları bir ders vermeye geliyoruz” demişti.
Bu saldırıdan 6 yıl sonra Felluceliler o günleri unutmak bir yana hâlâ acısını yaşıyorlar. Felluce’deki bir hastanede çalışan bir doktor BBC’ye kentte her gün iki ya da üç kusurlu doğum vakasıyla karşılaştıklarını söyledi.
ABD ordusu ise bölgede kusurlu doğumların arttığını gösteren resmi bir rapordan haberdar olmadıklarını açıkladı. Ordu yetkilileri ayrıca, çatışma bölgesindeki halkın sağlığı konusundaki kaygıları “çok ciddiye” aldıklarını da belirtti.
ABD Ordu Sağlık Sistemi İletişim Direktörü Michael Kilpatrick, kentte isyancıların kullandığı patlayıcılar da dahil patlamamış mühimmatın bulunduğunu ve bunun ciddi bir tehlike arz ettiğini iddia etti. Ancak, yerli halk, sorunun patlamamış mühimmat değil, ABD askerlerinin Felluce operasyonu sırasında kullandıkları silahlardan kaynaklandığını söylüyor.
Felluce’de ABD tarafından finanse edilen hastanedeki doktorlar ise kusurlu doğumlar konusunda görüş bildirmek istemediler.
HÜKÜMET ENDİŞELİ!
BBC’nin elde ettiği bilgilere göre, Irak hükümeti ABD’liler için sorun olabilecek bilgilerin ortaya çıkmasından endişe ediyor. Resmi verilere göre, Felluce’deki kusurlu doğumlar yıllık olarak geçmişe oranla sadece bir iki vaka düzeyinde artmış.
Ancak, çocuk koğuşunda görev yapan bir pediatr her gün iki ya da üç kusurlu doğum vakasıyla karşılaştıklarını söyledi. Bu, orta büyüklükte bir kent olan Felluce’de yılda binin üzerinde kusurlu doğum yaşandığı anlamına geliyor.
İtalyan televizyonu Rai, operasyondan bir yıl sonra yayınladığı bir belgeselde, ABD ordusunun beyaz fosfor bombası kullandığını duyurmuş, ABD ise iddiaları önce reddettikten sonra kabul etmişti.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan bir sözcü, bu maddenin çıkardığı yangın ve dumanın, düşman savaşçılarını saklandıkları yerlerden çıkarmak amacıyla kullanılmış olabileceğini söylemişti.
Kusatma boyunca resmi rakamlara gore; 700 Felluceli sivil ve 200 Felluceli direnişçi hayatını kaybetti. Bin 500 Felluceli yaralandı. Bine yakın bina tamamen imha oldu, 500’e yakın bina hasar gördü. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tayvan 6.4’le sallandı

SONRAKİ HABER

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan tepki çeken bağış çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa