05 Mart 2010 00:00

Sabah-atv’ye grev pankartı yeniden asıldı

SABAH-atv grubu’nda geçen yıl başlayan ancak mahkeme kararıyla durdurulan grev yeniden başladı.

Paylaş

SABAH-atv grubu’nda geçen yıl başlayan ancak mahkeme kararıyla durdurulan grev yeniden başladı.
Temmuz ayında verilen grevi durdurma kararının ardından, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) itirazını değerlendiren Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozmuştu. Davayı yeniden görüşen mahkeme, grevin devam etmesine karar verdi. Bunun üzerine greve katılan basın emekçileri ve TGS, Sabah-atv binasına grev pankartını yeniden astı.
Ancak 10 kişiyle başlayan grev, bugün 1 kişiyle devam edecek. Çünkü grev devam ederken yasadışı bir şekilde işten atılan grevcilerden 9’u, açtıkları işe iade davasını kazanmıştı. 1 kişinin davası ise halen sürüyor. Mahkeme kararıyla işe geri dönen grevciler, Sabah-atv patronu tarafından kıdem, ihbar ve sendikal tazminatları ödenerek işe alınmadı. Bunun üzerine 9 kişi bugün grevci sayılmıyor.
DESTEK SÜRECEK
Türk-İş’e bağlı sendikaların yanı sıra matbaa işçilerinin de katıldığı açıklamayla asılan grev pankartının, bütün emek örgütlerinin desteğiyle grev başarıya ulaşana kadar yerinde kalacağı duyuruldu. Burada konuşan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Başbakan’ın yakınlarının sahibi olduğu atv-Sabah işyerlerinde greve çıkan gazetecilerin, kanunun açık hükmüne rağmen işten atıldığını dile getirdi. “Yasadışı olarak işten atmalar olacak ve buna göz yumulacaksa grev hakkı nasıl kullanılacak” diye soran İpekçi, AİHM’e gideceklerini söyledi. Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, 1 kişiyle de olsa grevin başarıya ulaşması için desteklerinin süreceğini belirtti.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

SIRITKAN ADAM CNBC-e 22.00

SONRAKİ HABER

Ezber bozuyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa