05 Mart 2010 05:00

TEKEL işçisi kazanırsa, herkes kazanacak!

Ben, bütün gücünü, enerjisini işine ve ekmeğine adamış bir TEKEL işçisiyim.

Paylaş

Ben, bütün gücünü, enerjisini işine ve ekmeğine adamış bir TEKEL işçisiyim. Alnının teriyle yıllarca çalışıp ekmeğini kazanan bir işçi olarak 3 aya yakın bir süredir Ankara’da haklı davamız için direnmenin gururunu yaşayan bir TEKEL işçisiyim. Verdiğimiz mücadele hem tüm işçilere, hem bize çok şey öğretti.
Ben 14 Aralık’ta yola çıkarken başka bir insandım, bambaşka düşüncelerim vardı. Şimdi ise bambaşka birisi oldum. Çünkü birçok ön yargımdan, korkumdan kurtuldum bu yolculuk sonunda.
Mesela daha önce ön yargı ile baktığım, korktuğum Kürtlerle omuz omuza halay çektim. Alevi-Sünni demeden ekmeğimizi paylaştık. Laz’ı, Çerkez’i, Kürt’ü birlikte direndik, gaz yedik, su yedik, cop yedik. Ayrılırken hep birlikte fotoğraf çekindik. Türk arkadaşımız öldü birlikte ağladık. Kısacası açılımı biz Ankara’da yaşayarak gerçekleştirdik.
Bizler yıllarca gereksiz şeylerle korkutulmuş, birbirimize uzaklaştırılmış, gereksiz işlerle uğraşmışız. Ekmek kavgasına girince Türklük, Kürtlük; Alevilik, Sünnilik hiçbir şey kalmadı. Amaç aynı olunca insanların tek yürek olabildiklerini gördük. Bizler haklı davamızda hakkımızı aramak için yola çıkmıştık. Tıpkı haksızlığa uğramış birçok insan gibi karanlık gecelerde yıldız arıyorduk. Bizler henüz o yıldıza ulaşamasak da her gecenin bir sabahı olduğunu bilerek mücadeleye devam edeceğiz.
Biz işçiler, bu mücadelemizde hangi görüşten, hangi kesimden olursa olsun bizi destekleyen bütün insanlara minnettarız. Bundan sonraki süreçte de ayrılıklar yaşamadan, birliğimizi bozmadan, tek yumruk halinde aynı amaç için yürürsek bizi kimse yıkamaz. Önümüzde hiçbir güç duramaz. Hepimiz TEK-EL olursak amacımıza ulaşabiliriz. Bugün 4-c’ye karşı direndik, birçok kazanımımız oldu. Bugün 4-c için yarın başka bir davada… Biz işçiler birlikte olduğumuz sürece kazanamayacağımız hiçbir şey olmaz. “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!” diye çıkmalıyız yola.
Ben, biz işçilere yapılan haksızlıklara “Yeter artık!” diyen herkesi, bölünmeden, amacımız dışına çıkmadan aramıza davet ediyorum. Bugün biz haklıyız, biz kazanacağız… Yarın hakkını arayan tüm haklı insanlar kazanacak.
Yıllarca boş vaatlerle birilerinin bizim için güzel şeyler yapacağını bekledik durduk. “Bu olmadı hadi bir de bu bizi yönetsin” dedik. Ama olmadı. Gün geçtikçe her şey kötüye gitti. Artık birilerinin bize sahip çıkmasını beklemeyelim; biz birbirimize sahip çıkalım. Belki o zaman güneşi bile balçıkla sıvayabiliriz.
Tülay Bozdemir (TEKEL İşçisi/Tokat)
ÖNCEKİ HABER

KADINLAR ALANLARDA

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da Kur'an kursunda 40 çocuk yemekten zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa