06 Mart 2010 00:00

KADINLAR ALANLARDA

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu yıl da kadınlar, eşitsizliklere, şiddete karşı alanlara çıkacak; çeşitli kentlerde etkinlikler yapacak. Bugün ve yarın birçok kentte mitingler, basın açıklamaları, paneller, şenlikler düzenlenecek.

Paylaş

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu yıl da kadınlar, eşitsizliklere, şiddete karşı alanlara çıkacak; çeşitli kentlerde etkinlikler yapacak. Bugün ve yarın birçok kentte mitingler, basın açıklamaları, paneller, şenlikler düzenlenecek.
Adana’da bugün saat 15.00’te Ziraat Mühendisleri Odası’nda “Emek Özgürlük Mücadelesinde Kadın” başlıklı bir panel düzenlenecek. Panele Gazeteci-Yazar Nuray Sancar ile TEKEL işçisi kadınlar katılacak. Yarın ise saat 12.30’da Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu’nda miting gerçekleştirilecek. 8 Mart Pazartesi günü de saat 18.00’de Adana’da öldürülen kadınların aileleri ile birlikte meşaleli eylem yapılacak . Eylem, İnönü Parkı’nda gerçekleşecek.
Ankara’da 78 gün boyunca TEKEL işçilerinin eylemlerine sahne olan Sakarya Caddesi’nde stantlar açılacak. İki gün boyunca müzik dinletileri, tiyatro gösterimi, fotoğraf sergisi, sinevizyon gösterileri düzenlenecek. Ankara’da miting günü ise 8 Mart. Kolej Kavşağı’nda saat 12.00’de toplanacak olan kadınlar, buradan mitingin düzenlendiği Ziya Gökalp Caddesi’ne geçecekler. Aynı gün saat 19.00’da Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Tiyatro Öteyüz’ün oyunu sahnelenecek.
Pazar günü yürüyüş yapılacak kentlerden biri de Antalya. Antalya’da kadınlar, 7 Mart Pazar günü saat 13.00’te SES Antalya Şubesi/TRT önünde toplanıp Yavuz Özcan Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirecekler. 8 Mart Pazartesi günü Yenimahalle Semt Evi’nde ise şenlik ve fotoğraf sergisi gerçekleştirilecek
8 Mart mitingi, Antakya Kadın Platformu tarafından 7 Mart Pazar günü yapılacak. Maksim Alanı’nda saat 12.00’de başlayacak miting, Uğur Mumcu Meydanı’na yapılacak yürüyüşle son bulacak.
Aydın’da Emek Partili kadınlar, 7 Mart Cumartesi günü EMEP il binasında TEKEL işçileriyle söyleşi gerçekleştirecekler.
Mersin’de 6 Mart Cumartesi saat 13.00’te Metropol önünde toplanacak olan kadın emekçiler, Taş Bina önüne kadar bir yürüyüş yapacak. Kadınlar burada açıklamalar yapacaklar.
Isparta’da Emek Partisi, Hacı Bektaşi Veli Derneği’nde bir kadın şenliği düzenliyor. Etkinlik saat 16.00’da başlayacak
Elazığ’da 6 Mart Cumartesi günü İHD, KESK ve çeşitli partilerin düzenlediği panel, saat 14.00’te öğretmenevinde gerçekleştirilecek. 8 Mart Pazartesi günü saat 12.30’da basın açıklaması yapılacak. 9 Mart Pazar günü ise saat 19.00’da Töre Düğün Salonu’nda bir şenlik düzenleniyor.
Malatya Kadın Platformu, 8 Mart Pazartesi günü saat 12.30’da AKP il binası önünde toplanarak Soykan Parkı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirecek
Dersim Kadın Platformu, 7 Mart Pazar günü saat 12.00’de toplanarak bir miting gerçekleştirecek
Bu yıl 3 gün kadın şehri ilan edilen Diyarbakır’da pek çok etkinliğin yanı sıra 8 Mart Pazartesi günü saat 10.00’da, 100. yıl yürüyüşü gerçekleştirilecek. Aynı gün saat 12.00’de İstasyon Meydanı’nda bir miting yapılacak.
Kayseri 8 Mart Platformu, 7 Mart Pazar günü İnşaat Mühendisleri Odası’nda sinevizyon gösterisi gerçekleştirecek. Etkinlikte ayrıca müzik ve şiir dinletileri de olacak.
İzmir’de 6 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te İzmir Sanat Merkezi’nde, 8 Mart Kadın Platformu’nun katkılarıyla “Nigar” isimli dans gösterimi gerçekleştirilecek.
6 Mart Cumartesi günü ayrıca, Çiğli Organize Sanayi’de belediye meclisi salonunda kadın işçilerle birlikte, “Yoksulluk ve Kadın Emeği” konulu bir sinevizyon gösterimi ve söyleşi yapılacak. MKM’nin müzik grubu da bu etkinlikte bir müzik dinletisi verecek
7 Mart Pazar günü “Büyük Kadın Buluşması”nın gerçekleştirilecek olduğu İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ve BDP binası önünde saat 12.00’de başlayacak yürüyüş, Konak Meydanı’nda şenliklerle sürecek.
8 Mart Pazartesi günü saat 18.00’de Makine Mühendisleri Odası Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde Aksu Bora, Oya Coşkun ve Sevgi Binbir’in katılacağı “Kadın Özgürlük Mücadelesinin Dünü/Bugünü” konulu söyleşi var. Saat 20.30’da da “Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Halk Müziği Korosu” tarafından “Anadolu’nun Renkli Taşları” isimli konser verilecek.
İSTANBUL MİTİNGİ BUGÜN
İstanbul’da miting bugün. 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy’de gerçekleştirilecek olan yürüyüş ve miting için kadınlar saat 13.00’te Tepe Nautilus önünde toplanacaklar. Kadıköy Meydanı’na kadar yürüyecek olan kadınlar, burada bir miting gerçekleştirecekler.
Eskişehir’de 7 Mart Pazar günü saat 10.30’da Kanatlı AVM’de film gösterimi gerçekleştirilecek. Aynı gün saat 14.00’te Demokratik Kadın Platformu, Hamam Yolu saatli parkta Kadın Kürsüsü kuruyor. Saat 17.00’de Hamam Yolu Migros önünde ise yürüyüş gerçekleştirilecek
Uşak’ta KESK, EMEP, ÖDP, CHP ve DGH, 8 Mart Pazartesi saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde ortak etkinlik yapıyor.
Denizli’de 8 Mart’ta EMEP, ÖDP, TKP ve Eğitim Sen, Candoğan Parkı’ndan Denizli Belediyesi’ne yürüyüş yapacak.
Samsun’da 7 Mart Pazar günü Emek Partisi Samsun il binasında saat 14.00’te bir etkinlik yapılacak. 8 Mart Pazartesi günü ise Cumhuriyet Meydanı’nda saat 12.00’de bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.
Ordu’da 8 Mart; resim sergisi, panel ve şenlikle kutlanacak.
Sivaslı kadınlar, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak olan müzik dinletisi, tiyatro gösterimi ve TEKEL işçisi kadınlarla söyleşi ile 8 Mart’ı kutluyor.
Çorum’da kadınlar, Emek Partisi’nin saat 15.00’te Aşık Mahsuni Şerif Parkı’nda yapacağı kadın şenliği için buluşacaklar.
Amasya’da 8 Mart’ta Yavuz Selim Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.
Sinop’ta kadınlar, saat 12.00’de Uğur Mumcu Meydanı’nda buluşarak bir basın açıklaması yapacaklar.
Ayvalık’ta Kadın Platformu, hafta boyunca yürüttüğü etkinliklerin yanı sıra 6 Mart Cumartesi günü Ayvalık Marina-Cumhuriyet Alanı’nda saat 12.00-14.00 arasında yürüyüş ve müzik dinletisi gerçekleştirecek..
Van’da 6 Mart Cumartesi günü Sanat Sokağı’nda tüm gün kermes düzenlenecek. 7 Mart Pazar günü, belediye garajında BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan’ın da katılımıyla bir miting düzenlenecek.
Hakkari’de 8 Mart Pazartesi günü “Kadına Yönelik Şiddet” konulu bir panel düzenlenecek.
8Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün 100. yaş günü Bolu Emekçi Kadın Platformu tarafından 7 Mart Pazar günü hazırlanan programla kutlanacak. Ana tema “Kadınlar elele verecek dünya değişecek” olarak belirlendi.
Hazırlama komitesi üyeleri fabrika ziyaretleri ile kadın işçileri etkinliğe davet ediyorlar. Alanya ve Bodrum’da da 8 Mart çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
(HABER MERKEZİ)

KADINLARIN TALEPLERİ

*Cinsiyetçi istihdam politikalarına son verilsin
*Eşit işe eşit ücret ödensin
*Çifte mesai yapan kadınlara erken emeklilik sağlansın
*SSGSS Yasası geri çekilsin
*Eşit, parasız ve nitelikli, anadilde eğitim
*Özel sektör ve kamu işyerlerinde kreş ve emzirme odaları, her mahalleye ücretsiz kreş yapılsın
*Ebeveyn izni hayata geçirilsin
*Kriz bahanesiyle işten atmalar son bulsun
*Barış ortamı sağlansın
*Savaşa ayrılan bütçe kadınlara ayrılsın
*Kadına yönelik her türlü şiddete karşı kamusal koruma sağlansın
*Sığınma evleri ve tecavüz kriz merkezleri yapılsın
*Şiddete uğrayan kadınlara öncelikle iş ve sosyal güvence sağlansın
*8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, resmi tatil olsun
*“Haksız tahrik indirimi” yasası geri çekilsin
*Ev eksenli çalışanlara, gündelikçi kadınlara ve ev kadınlarına sosyal güvence olsun...

DÜNYA KADIN YÜRÜYÜŞÜ

2000 yılından bu yana, dünyanın her tarafında adaletsizliğe, yoksulluğa, kapitalizme, ataerkilliğe, cinsiyetçiliğe, homofobiye, ırkçılığa ve savaşa karşı mücadele eden kadınlar, 2010 yılında tekrar ellerini, umutlarını birleştirmek için yola çıkıyor.
TAKSİM TRAMVAY’DA
Kadınlar, 8 Mart’ın 100. yılında 30 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilecek olan Dünya Kadın Yürüyüşü’nün üçüncüsü ile ilgili başlangıç eylemini, 7 Mart 2010 Pazar günü saat 13.00’te Taksim Tramvay Durağı’nda gerçekleştirecek. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kreş talebini alana taşıyacaklar

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...