06 Mart 2010 00:00

Esenyurt Belediyesi dur durak bilmiyor

ESENYURT Belediyesi, Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube’den istifa etmeyen işçileri işten atmaya devam ediyor

Paylaş

ESENYURT Belediyesi, Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube’den istifa etmeyen işçileri işten atmaya devam ediyor. 27 işçiyi kapı önüne koyan belediye yönetimi, son olarak 6 işçiyi daha işten attı. Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu ve Başkan Danışmanı Emin Batmazoğlu’nun özel olarak sendikalıları hedef aldığını söyleyen işçiler, “Bizim ekmeğimizle oynuyorlar, bunun bedeli onlar için ağır olacak” dediler.
Atılan yeni işçilerin sendikaya yeni üye olanlardan seçildiğine dikkat çeken işçiler, şöyle devam ettiler: “Belediye başka bir iş yapmıyor. Şu an sadece sendikayı bitirmek için çalışıyor.” Belediye yetkililerinin içeride çalışan işçilerle toplantılar yaptığını ve tehditlerini sürdürdüğünü anlatan işçiler, belediye yönetiminin işçileri sendikadan istifaya zorladığını aktardılar.
SENDİKA HAKKI İÇİN
Sendikalı olma hakkını koruyacaklarını ve işçilerin sendikalı olarak işbaşı yapacaklarını belirten Şube Başkanı Hasan Gülüm, “Yeni 6 arkadaşımız daha atıldı ve içeride üye olan işçi arkadaşlarımız üzerinde baskılar sürüyor. Böyle bir anlayış hiçbir şeyle tarif edilemez. Tehdit ve baskıyla üyelerimiz sendikadan istifa etmeye zorlanıyor” diye konuştu.
Bu gelişmeler nedeniyle yeni bir mücadele hattına girdiklerini ve yaşanan hukuszuluğa karşı mücadele edeceklerini bildiren Gülüm, şunları ifade etti: “Biz işçi arkadaşlarımızla buradayız ve sendika bu belediyeye girecek.”
AKP DEMOKRASİSİ
Her türlü hileli yolun denendiğine dikkat çeken Gülüm, “Belediye yönetimi akıl almaz yöntemlerle belediye işçilerini sendikadan istifa ettirmeye çalışıyor. Belediye başkanı, katıldığı toplantılarda ‘Bizim işçilerle sorunumuz yok, biz sendika istemiyoruz’ diyerek anayasal bir hakkı tehlike gibi gösteriyor. Bu zihniyet ülkede demokrasiden bahsedemez. İşte AKP’nin demokrasi anlayışı budur!” diye konuştu.
Çalışan işçiler de geri adım atmayacaklarını ve sendikalarına sahip çıkacaklarını dile getirdiler. İşçiler, “Atılan arkadaşlarımız geri alınana ve sendika tanınana kadar beraber mücadele edeceğiz” dediler. Diğer yandan, Esenyurt’ta mahallelerde belediye işçilerinin de katılımıyla dayanışma komiteleri kurulması için hazırlıklar başladı. İşçiler ve komitede yer alanlar ile bölgede örgütlü emek örgütleri büyük bir miting yapılması yönünde tartışmalara başladılar. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahle işçileri baskılara direniyor

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...