06 Mart 2010 05:00

Mahle işçileri baskılara direniyor

MAHLE Mopisan Fabrikası’nda patronun getirdiği Türk Metal Sendikası 2 No’lu Şube yöneticileriyle noterin fabrikada yatıp kalkmalarına rağmen, işçiler Birleşik Metal-İş’ten istifa etmiyor.

Paylaş

MAHLE Mopisan Fabrikası’nda patronun getirdiği Türk Metal Sendikası 2 No’lu Şube yöneticileriyle noterin fabrikada yatıp kalkmalarına rağmen, işçiler Birleşik Metal-İş’ten istifa etmiyor.
Gaziemir Ege Serbest Bölge’de bulunan Mahle Mopisan AŞ’de işçilerin Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olduğunu öğrenen patron, önce işçilere baskı uygulıp 4 işçiyi işten attı, sonuç elde edemeyince Türk Metal Sendikası 2 No’lu Şube yöneticilerini bir noterle birlikte fabrikaya getirdi. Sendikacılar ve noter, geceleri de fabrikada kalırken, müdür, müdür yardımcıları ve büro personelinin Türk Metal’e üye yapıldığı öğrenildi. Dün sabah da Türk Metal Sendikası, fabrikada işçilerle toplantı yapmaya çalıştı. İşçiler ise yürüyerek serbest bölgeyi terk etti. Fabrika içinde baskıların had safhaya ulaştığı belirtildi.
MÜCADELE SÜRÜYOR
Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Birleşik Metal-İş Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, “Burada iki aydır örgütlenmeye çalışıyorduk. 10 gün öncesinde çalışmalarımız hızlandı. İşveren önce sendikal örgütlülüğün önünü almaya çalıştı, 4 işçiyi işten attı. Olmadı, sonunda Türk Metal’i devreye sokarak müdürleri, müdür yardımcılarını ve büro personelini üye yaptı. İşçileri de üye yapmaya zorluyor. İşçiler buna prim vermiyor. Mücadelemiz sürüyor” dedi.
Araç motorlarına piston üreten Mahle Mopisan’ın yüzde 80’lik hissesi Alman bir firmaya ait bulunuyor. 24 saat üretim yapılan fabrikada üç vardiya uygulanıyor. Mahle’nin Konya’da da bir fabrikası bulunuyor ve burada motor gömleği üretiliyor.
KONYA’DAN İŞÇİ GETİRİLDİ
Bu arada Konya’daki işçilerin bir bölümü birtakım vaatlerle İzmir’e getirilerek çalıştırılmaya başlandı. Bir süre önce fabrikada çalışan işçilere yüzde 5 ile 7 oranlarında zam teklif edildiği, Konya’dan getirilen ve biraz daha yüksek ücretle çalışıtırılan işçilere ise yüzde 1 zam önerildiği belirtildi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Açlık grevi bitti direniş sürecek

SONRAKİ HABER

Yasa geri çekildi; Hong Kong’da protestolar sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa