06 Mart 2010 00:00

‘PERFORMANS’ TIP EĞİTİMİ İÇİN TEHDİT

TÜRK Tabipleri Birliği’nin (TTB), 2006 yılında vefat eden eski başkanı Füsun Sayek anısına düzenlediği Tıp Eğitim Buluşması’nda, sağlık...

Paylaş

TÜRK Tabipleri Birliği’nin (TTB), 2006 yılında vefat eden eski başkanı Füsun Sayek anısına düzenlediği Tıp Eğitim Buluşması’nda, sağlık alanında yaşanan piyasalaşma ve performans uygulamalarının tıp eğitimini olumsuz etkilediği vurgulandı.
TTB ve Tıp Öğrenci Kolu’nun bu yıl 3. kez düzenlediği “Dr. Füsun Sayek Tıp Eğitimi Buluşması”, dün Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binasında başladı.
Buluşmanın açılışında konuşan TTB 2. Başkanı Feride Aksu Tanık, “iyi hekimlik” için tıp eğitiminde piyasa anlayışlarına yer verilmemesi gerektiğini söyledi. Tanık, buluşmanın “daha insancıl, daha toplum odaklı, ülke koşullarına daha uygun ve piyasacı anlayışları içermeyen bir tıp eğitimi” için önemli olduğunu ifade etti.
Buluşmanın “Değişen Hekimlik ve Tıp Eğitimi” başlıklı oturumunda konuşan Birikim Dergisi Yazarı Tanıl Bora, zaman içerisinde hekimle hasta arasındaki ilişkide deformasyon yaşandığını belirterek, geçmişte temel şifa yöntemi olarak görülen hasta ve hekim arasındaki konuşmanın, yitirilmeye başlandığını kaydetti. Bora, piyasalaşma süreciyle hekimlerin “beden teknokratları” haline geldiklerini söyledi.
‘SAĞLIK PİYASANIN KONTROLSÜZ ETKİSİNDE’
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Şükrü Hatun da, Köy Enstitülerini örnek vererek, tıp eğitiminde de işle eğitimin entegre olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de tıp fakültelerinde sağlık hizmeti sunumu giderek büyürken, tıp eğitiminin de giderek sıkıştırıldığını belirten Hatun, tamamen hizmet üretimine odaklanan performans uygulamalarının da tıp eğitiminin aleyhine sonuçlar doğurduğunu vurguladı. Performans uygulamaları ile sağlık sisteminin, piyasanın ve yöneticilerin kontrolsüz etkisine girdiğini ifade eden Hatun, performans uygulamalarının tıp fakültelerinde uygulanmasının sakıncalı olduğunu söyledi.
‘PRİMİNİ ÖDEDİN Mİ?’
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Onur Çeçen ise piyasalaşma ile bir hak olan sağlığın “tarifeli” bir sisteme dönüştüğünü dile getirdi. Cebinde parası olmayanın sağlık hakkından yararlanamayacağı bir sistem dayatıldığına dikkat çeken Çeçen, taşeronlaştırmanın uzman hekimlere kadar ulaştığı bu sistemde kazananların, özel hastane ve özel poliklinik sahipleri olduğunu vurguladı. Çeçen, sağlık çalışanları ile hasta arasındaki ilişkide “Ne sıkıntınız var” sorusunun yerine “Priminizi ödediniz mi” sorusunu geçiren bu anlayışın, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını artırdığını söyledi. Çeçen, nüfus cüzdanı olan herkesin sağlık hakkından ücretsiz yararlanabileceği bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
(Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Yeşil kartlı hastalardan ücret alınmasın’

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...