06 Mart 2010 05:00

Hükümetin referandum planı sarpa sarıyor

REFERANDUM süresini 60 güne indiren yasa TBMM’den geçer geçmez tartışması başladı.

Paylaş

REFERANDUM süresini 60 güne indiren yasa TBMM’den geçer geçmez tartışması başladı. Muhalefet yasanın bir yıldan önce uygulanamayacağını, Anayasa değişiklikleri için de, 2011 Mart ayından önce referanduma gidilemeyeceğini savunuyor. AKP ise YSK’nın kararını bekliyor.
MAYIS’TA ÇİFTE SANDIK
CHP, Anayasa’nın 67. ve 79. Maddelerini dayanak göstererek, düzenlemenin bir yıldan önce uygulanamayacağını iddia ediyor. YSK da aynı doğrultuda karar verirse AKP ‘çifte sandık’ formülünü devreye sokacak. Böylece 2011 Mayısı’nda hem genel seçimler hem de anayasa değişikliğine ilişkin referandum birlikte yapılacak.
SÜRE MARTTA DOLUYOR
İktidar, bu ay içinde Anayasa değişikliklerini yapmayı ve haziran ayında da referanduma gitmeyi planlıyor. Referandum kararı alındığı taktirde CHP, YSK’ya başvurarak Anayasa maddesini hatırlatıp karar alınmasını isteyecek. YSK da referandumun “Seçim hukukuna tabi bir işlem’’ olduğuna karar verirse, referandum olmayacak ve anayasa değişiklikleri de yürürlüğe girmeyecek. Bu yasa ile 120 günlük eski süre de yürürlükten kalktığı için, referandum da en erken 2011 Mart ayına kalacak.
CHP ‘OLMAZ’
Ankara’da “Anayasa değişikliği yapılırsa yeni yasa uyarınca 60 gün sonra referandum yapılabilir mi?” tartışması başlarken, muhalefet ve iktidar sözcüleri şu görüşleri savundular:
Hakkı Suha Okay (CHP Grup Başkan Vekili): Anayasa değişikliklerinin halk oylamasına sunulma süresi 60 güne indi ve bir yıl süreyle referandum yapılamaz. Halk oylamaları, Anayasanın 79. maddesine göre seçim kanunu kapsamındadır. Anayasanın 67. maddesi uyarınca da seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz. Bu nedenle Türkiye’de bir yıl süreyle referandum yapılamaz.
AKP ‘OLUR’
Bekir Bozdağ (AKP Grup Başkan Vekili): Anayasa’nın 67’nci maddesi ‘Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz’ diyor. Seçim ayrı şey, halk oylaması ayrı şey. Seçimlerden kasıt ya milletvekili seçimi ya belediye seçimidir. Halk oylamasında bir seçim yoktur, ne vekil seçimi, ne belediye başkanı seçimi, ne muhtar seçimi vardır. Kimse seçilmez. O nedenle anayasa değişiklikleri için 60 gün sonra halkoylamasına gidilebilir. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Yargıtay’dan Başbakan’a sert yanıt

SONRAKİ HABER

Ankara'ya gelen tutuklu anneleri: Çözüm bulunana kadar ayrılmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa