06 Mart 2010 00:00

Yüzleşmemenin faturası

YÜZ YILA yakın bir zamandır çözümsüz bırakılan 1915 olayları bir kez daha gündemde.

Paylaş

YÜZ YILA yakın bir zamandır çözümsüz bırakılan 1915 olayları bir kez daha gündemde. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin "Ermeni Soykırımı Tasarısı"nı kabul etmesiyle birlikte Türkiye ile Ermenistan arasında gelişen ikili ilişkiler bir kez daha zora girdi. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin “Ermeni Soykırımı Tasarısı”nı kabul etmesinin ardından, gözler ABD Temsilciler Meclisi’ne çevrildi. 22 “hayır” oyuna karşı 23 “evet” oyuyla kabul edilen tasarının, büyük ihtimalle Temsilciler Meclisi’ne gönderilmeyeceği düşünülüyor.
DAVUTOĞLU: TABLO ÜZÜCÜ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde 1915 olaylarına ilişkin karar tasarısının kabul edilmesiyle ilgili olarak, “ABD parlamentosunda böyle bir tablonun çıkmasının üzücü olduğunu” belirtti.
Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nda dün sabah düzenlediği basın toplantısında, tasarıyla ilgili hem hükümet hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından gerekli açıklamaların yapıldığını ve bu konuda Türkiye’nin tutumunun net olduğunu söyledi.
Oylamanın neticesinden çok, oylamanın sürecine dikkat çekmek istediğini ifade eden Davutoğlu, tarihi olaylarla ilgili bir konunun değerlendirmesinin bir parlamento tarafından yapılmasının yol açabileceği tablonun çok açık bir şekilde göz önüne çıktığını kaydetti.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, oylamanın ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın, istişarelerde bulunmak üzere Ankara’ya çağrıldığını hatırlattı.
LOBİLERE DİKKAT ÇEKTİ
Sonucun kendilerini ciddi şekilde rahatsız ettiğini belirten Davutoğlu, “Geçmiş oylamalara göre -ki daha önce de 7 kez bu komiteden geçti- dünkü oylamada daha çok dengeli bir tablo vardı. Bunda, Türkiye’nin gösterdiği çabalar, heyetlerimizin ve sivil toplum örgütlerinin gösterdiği çabalar etkili olmuştur” diye konuştu.
Davutoğlu, ABD yönetiminin bu konuda daha etkin çaba göstermesini beklediklerini, bu çabanın birçok alandaki iş birliğini olumlu yönde etkileyeceğini ifade ederek, “Aksi takdirde karşı karşıya kalacağımız tablo, birçok açıdan olumlu değerlendireceğimiz bir tablo olmaz” dedi.
‘ABD İLE İLİŞKİLER ZEDELENMESİN’
Ermeni tasarısının kabul edilmemesi için Türkiye tarafından yürütülen lobi faaliyetlerinin merkezinde yer alan “Tasarı geçerse Türkiye-ABD ilişkileri zarar görür” tezi, Davutoğlu tarafından bir kez daha gündeme getirildi.
Türkiye-ABD ilişkilerinin, tarihin en kapsamlı ve geniş iş birliğini yaşadığını kaydeden Davutoğlu, Türkiye ve ABD’nin her bölgede, her küresel platformda birlikte çalıştığına işaret ederek, Türkiye’nin, bu ilişkileri dünyanın en önemli olaylarının seyrettiği bir coğrafyadan bakarak şekillendirdiğini ve stratejik vizyon perspektifinden yola çıkarak hayata geçirdiğini belirtti.
Davutoğlu, “Ama dünkü karar maalesef en azından ABD Dış İlişkiler Komitesi’nde bir stratejik vizyon eksikliği olduğunu göstermektedir. Türk-Amerikan ilişkileri bu tarz kararlarla zedelenmemelidir” dedi.
Davutoğlu, şöyle devam etti: “Biz Türk-Amerikan ilişkilerinin her bahar bir kriz yaşamasını istemiyoruz. Aslında Türk-Ermeni normalleşmesinin olumlu yan sonuçlarından birinin de bu bahar krizlerinden Türkiye-ABD ilişkilerini kurtarmak olduğunu düşünüyorduk. Ama maalesef bütün çabalarımıza rağmen, yeterince, en azından Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi tarafından algılanmamış. Ümit ederiz ki, bu Beyaz Saray’ca doğru algılanır. Biz 24 Nisan’da bu krizi daha da büyütecek bir açıklama yapılmamasını bekliyoruz. Bütün bu gelişmeler, Türkiye-ABD ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ve Kafkasya’daki normalleşmeyi doğrudan etkileyecek gelişmelerdir.”
(DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gordon Brown, Irak işgalini savundu

SONRAKİ HABER

Polise taş atan İranlı gence ölüm cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa