06 Mart 2010 00:00

Gordon Brown, Irak işgalini savundu

İNGİLTERE’de devam eden Irak savaşı soruşturmasında ifade veren Başbakan Gordon Brown, 2003’teki işgalin “haklı bir savaş olduğunu” iddia etti.

Paylaş

İNGİLTERE’de devam eden Irak savaşı soruşturmasında ifade veren Başbakan Gordon Brown, 2003’teki işgalin “haklı bir savaş olduğunu” iddia etti.
Londra’daki oturumda, “‘Doğru nedenlerle doğru kararları aldığımıza inanıyorum” diyen Gordon Brown, bununla birlikte Irak savaşından çıkartılacak dersler de olduğunu kaydetti. Brown’a göre bu dersler, “Karar alma mekanizmasnı, uluslararası işbirliğini ve savaş sonrası ‘adil barışın’ sağlanmasını” ilgilendiriyor.
Tony Blair başbakanken alınan savaş kararı sırasında Gordon Brown kabinede maliye bakanı olarak yer alıyordu. Brown, önümüzdeki mayıs ayında beklenen genel seçimlere az bir süre kala Irak soruşturmasında ifade veriyor. Saddam Hüseyin’in savaş öncesinde 14 Birleşmiş Milletler kararını çiğnediğini söyleyen Gordon Brown, bu dönemde istihbarat yetkililerinden beş defa kapsamlı brifing aldığını ve bu sırada Saddam Hüseyin’in baş edilmesi gereken bir tehdit olduğunu konusunda kendisine ikna edici sunumlarda bulunulduğunu belirtti.
Brown, maliye bakanı olduğu bu dönemde, son dakikaya kadar savaşı engelleyecek diplomatik bir çözüm umudu içinde olduğunu aktardı.
Dönemin maliye bakanı Brown, 2002 yazında Blair’e “Irak’a askeri müdahaleye bütçesel nedenlerle karşı çıkmayacağı” güvencesi verdiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CLINTON: ŞARTLAR DEĞİŞTİ

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa