06 Mart 2010 00:00

Serbest bölgelerdeki kadınlar belgesel oldu

ANTALYA Serbest Sanayi Bölgesi’nde Novamed’de, çalışma koşullarının düzeltilmesi için 82 kadının haklarını kazanmaları ...

Paylaş

ANTALYA Serbest Sanayi Bölgesi’nde Novamed’de, çalışma koşullarının düzeltilmesi için 82 kadının haklarını kazanmaları ile sonuçlanan ve bir yılı aşan eylemlerinden ilham alan kadın yönetmenler Güliz Sağlam ve Feryal Saygılıgil, çalışan kadınların hikayelerinin anlatıldığı “Serbest Bölgelerde Kadın İşçiler” adıyla belgesel yaptı.
Kadın Yönetmenler Güliz Sağlam ve Feryal Saygılıgil, Antalya Serbest Sanayi Bölgesi’nde Novamed’de, çalışma koşullarının düzeltilmesi için 82 kadının bir yılı aşkın süren eylemlerinden aldıkları ilhamla Türkiye’de bir ilke imza atarak, serbest sanayi bölgelerinde çalışan kadınların hikayelerini beyaz perdeye aktardı. Sağlam ve Saygılıgil’in İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Çorlu’daki serbest bölgelerde çalışan kadınlarla görüşerek hazırladığı “Serbest Bölgelerde Kadın İşçiler” belgeselinin gösterimi 19 Mart’ta Pera Sanat’ta gerçekleştirilecek. 2 buçuk yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgeselin çekim hikayesini anlatan Feryal Saygılıgil, hazırlık aşamasında kadın emeğinin yoğun olduğu 5 serbest bölge üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi.
‘NOVAMED BİZE İLHAM VERDİ’
Kadınların en çok tekstil-konfeksiyon, otomotiv ve medikal ürünler sektörlerinde çalıştığını ve kapalı kutu olan serbest bölgelerde kadın emeği hakkında bir fikirleri olmadan çalışmaya girdiklerini aktaran Saygılıgil, “Novamed’den sonra oldukça dikkatimizi çekti. Konfeksiyon atölyelerinde, evde kadınlar eziliyorlar benzer biçimlerde ev eksenli ya da tekstil işlerinde. Fakat orada ne olduğunu bilmiyorduk. Daha doğrusu serbest bölgenin ne olduğunu bilmiyorduk. Bunun için dünyadan örnekleri inceledik ve çalışmaya başladık” diye konuştu.
‘KADINLARA ULAŞMAKTA ZORLANDIK’
Kadınlara ulaşmada çok zorlandıklarını belirten Güliz Sağlam ise “Çok fazla kişiyle görüştük gerçekten. Hatta Tuzla’da bir gece kapıları çalarak serbest bölgede tanıdığınız var mı diye bir mahalleyi dolaştık. Kimisi var dedi, kimisi yok dedi, sonra oradan başkasına haber gitmiş, biz başka yerlere gittik. İnsanlar çok yardımcı oldular. Bazıları kabul etti, bazıları önce kabul etti sonra hayır dedi. Bu tür şeyler birkaç kez oldu. Bunların yanında çok ilginç şeyler de yaşadık” dedi. Serbest bölgelerde kadınların genel emek sömürüsünün sürdüğünü belirten Sağlam, belgesele konu olan serbest bölgeler içinde sadece İzmir Gaziemir’de bulunan da kreş olduğunu ve onun da ücretinin çok fazla olmasından kaynaklı kadınların yararlanamadığını aktardı.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Gençliğinden bugüne Yaşar Kemal

SONRAKİ HABER

Sendika ve odalardan kayyum tepkisi: Demokrasiye ağır bir darbe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa