06 Mart 2010 05:00

Gökçek halkın hakkına saldırıyor

Mamak Ege, Şahintepe, Şirintepe, General Zeki Doğan, Tuzluçayır ve Misket Mahallelerinde halk, gelmeyen, sayısı giderek azalan otobüslerden şikayetçi.

Paylaş

Mamak Ege, Şahintepe, Şirintepe, General Zeki Doğan, Tuzluçayır ve Misket Mahallelerinde halk, gelmeyen, sayısı giderek azalan otobüslerden şikayetçi. Mahkeme kararının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Otobüs sayısını azaltırım” tehdidini de değerlendiren mahalle halkı ve muhtarlar, “Zaten sayı çok az, daha nasıl azaltacak” görüşündeler.
Görüştüğümüz mahalle muhtarları ve vatandaşlar Ankara 2. İdare Mahkemesi’nin ulaşım zammını iptal etmesinin yerinde bir karar olduğunu söylediler.
Ege Mahallesi Muhtarı Ali Kahraman, mahallelerine zaten yeterince otobüs gelmediğine dikkat çekti. Belediyeden edindikleri bilgilere göre Mamak genelinde 270 otobüsün çalıştığını anlatan Kahraman, “Zaten mahallemizde yeterince otobüs olmadığı için vatandaşlarımız mağdur. Otobüs sayılarında kısıtlamaya gidildiği zaman işlerine, okullarına gitmek için sabah saat beşte kalkıp yaya bir şekilde yollara düşmek zorunda kalacaklar” dedi. Yetkililere seslenen Kahraman, “Mevcut önlemlerin alınması yerel yönetimlere düşüyor. Mamak ilçesinin en uzun hattı olan Natoyolu yeni bir yerleşim bölgesi. Böyle bir kısıtlama gelirse vatandaşımız hakkını arar ve sokaklara dökülürler” diye konuştu.
Misket Mahallesi Muhtarı Seyfi Özipek de, mahallelerinden Kızılay’a otobüs seferi olmadığı için vatandaşların zaten mağdur olduğunu belirterek, yetkilileri otobüs sayısını azaltma yerine, mevcut sorunu çözmeye çağırdı.
Şahintepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Aslan da zamların geri alınmasının vatandaşlar için olumlu olduğunu söyledi. Aslan, “Benim mahallemde oturan insanlar çok zor şartlarda geçimlerini sağlıyorlar. Ülkemizde emekli maaşlarına yüzde on zam yapılırken ulaşıma yüzde 33’lük bir zam yapılması ne kadar adildir” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “Otobüs sayılarının azaltılacağı” yönündeki sözlerini değerlendiren Aslan, bunun zaten mağdur olan vatandaşların daha da mağdur olması anlamına geldiğini söyledi. Gökçek’in sözlerinin vatandaşları endişelendirdiğini belirten Aslan, “Belediyecilikte kâr amacı güdülmemeli” dedi.
OTOBÜS SAYISI ARTIRILISIN
Vatandaşlar da yeni fiyatların uygulanacağı pazartesi gününü endişeyle bekliyorlar.
Şirintepe Mahallesi’nde oturan Satı Yalçın, “İnsanlar zaten zor durumdalar. Melih Gökçek neden hayatımızı zorlaştırıyor. Ulaşım bizim en doğal hakkımız” dedi.
Cemal Tarı da, otobüslerdeki doluluk nedeniyle insanların işlerine yetişemediğini belirterek, belediyeden otobüs sayılarının azaltılmasını değil, çoğaltılmasını beklediklerini söyledi.
İbrahim Özdemir, otobüs sayılarının az olması nedeniyle her sabah sıkıntı çektiklerini anlattı. Özdemir, “Otobüs sayılarının azalması demek, zaten geç kaldığımız iş yerlerimize iyice geç kalacağımız demektir. Kimse işine gidemeyecek. Otobüs sayılarının azaltılması değil, artırılması gerekiyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

EMEP: ‘ANKARALI 6 YIL SOYULDU’

EMEK PARTİSİ (EMEP) Mamak İlçe Yöneticisi Celal Özçelik de, Ankara’nın dünyada toplu taşımacılık ücretlerinin en pahalı olduğu şehirlerden biri olduğunu belirterek, toplu taşıma ücretlerinin 6 yıl önceki haline çekilmesinin Ankara halkının lehine bir karar olduğunu söyledi. Bu kararın aynı zamanda Ankara halkının 6 yıl boyunca soyulduğunun belgesi olduğuna dikkat çeken Özçelik, geçen süre zarfında yapılan fazla ödemelerin de ayrı bir dava konusu olabileceğini dile getirdi. Belediyelerin kârı değil, halka hizmeti esas alması gerektiğini belirten Özçelik, “Yerel yönetimler halka hizmet için vardır, onların her vesile ile soyulması için değil” dedi. Mamak’ta otobüs sayısının zaten yetersiz olduğuna dikkat çeken Özçelik, insanların üst üste yığılarak yolculuk yapmak ve duraklarda saatlerce beklemek zorunda kaldıklarını anlattı. Özçelik, EMEP Mamak İlçe Örgütü olarak halkı bilgilendirerek sorunun çözümü için çalışmalar yapacaklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
İbrahim Kale
ÖNCEKİ HABER

ANKARA’DA ULAŞIM KRONiK DERT

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa