08 Mart 2010 05:00

100 yılda kadına bakış değişmedi

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu, düzenlediği ‘Emek ve Özgürlük Mücadelesinde Kadın’ başlıklı panel ile 8 Mart’ın 100. yılını kutladı.

Paylaş

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu, düzenlediği ‘Emek ve Özgürlük Mücadelesinde Kadın’ başlıklı panel ile 8 Mart’ın 100. yılını kutladı. Panelde, kapitalist krizin kadınlar üzerindeki etkisi ve örgütlü ve örgütsüz kadının, iş hukuku ve kamusal alandaki hakları hakkında bilgi verildi.
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi’nde yapılan etkinliğe, Gazeteci-Yazar Nuray Sancar ve Avukat Gülşen Battal konuşmacı olarak katıldı. Aralarında TEKEL işçisi kadınların da yer aldığı yüz kadar kadının katıldığı etkinlik, Evrensel Kültür Merkezi Görsel Sanatlar Birimi tarafından hazırlanan, 8 Mart’ın tarihçesini konu alan kısa film ile başladı. Eğitim Sen üyesi kadınların şiirler okuduğu etkinlik, TMMOB Adana İKK Kadın Komisyonu’nun 8 Mart’ın tarihçesini anlatması ile devam etti.
100 YILDA KADINA BAKIŞ DEĞİŞMEDİ
Panelistlerden ilk olarak söz alan Gazeteci-Yazar Nuray Sancar, kadınların 100 yılda çok önemli olaylar yaşadığını vurguladı. 16 yaşında bir erkeğe baktığı gerekçesi ile diri diri bir çukura gömülen Medine isimli kadının hikayesini anlatan Sancar, Medine’nin gömüldüğü çukurun dünyaya bakmak isteyen bir kadının, gözleri çıkartıldıktan sonra kalan göz çukurlarına benzediğini dile getirdi. Mevcut hükümetin de kadınların 100 yıldır kazandıkları hakları ellerinden aldığını söyleyen Sancar, 18 yaşına gelen bir kadının sosyal güvenlikten dışlanmasının onu mecburi evliliğe sürüklediğini ifade etti.
KADIN HER ALANDA SÖMÜRÜLÜYOR
Türkiye’de binlerce kadının evlerinde fason işler yaparak çalıştığını aktaran Sancar, kadınların hiçbir kaydı olmadan, hiçbir hakkı olmadan 15 saat çalıştığını söyledi. “TEKEL işçileri bize çok şey öğretti” diyerek sözlerini sürdüren Sancar, direnişin, kadının Türkiye’deki kimliksizliğini sildiğini ifade etti. Kadınların ve emekçilerin sürüklendiği durumdan çıkabileceği yegane yolun TEKEL işçilerinin açtığı yol olduğunu vurgulayan Sancar, “Biz emekçi kadınlar olarak, 8 Mart’ın 100. yılını TEKEL işçisi kadınlara adarken, içinde bulunduğuz durumdan çıkabileceğimizi düşünüyorduk. Ve onlara teşekkür ediyoruz” dedi.
DİRENİŞ DEVAM EDECEK
20 yıllık TEKEL işçisi Nezihe Filiz de, verdikleri mücadele boyunca kendilerine destek olan bütün emek dostlarına teşekkür etti. Filiz, TEKEL işçilerinin ardından sırada öğretmenler, sağlık çalışanları ve diğer emekçilerin olduğunu belirtti. Özlük haklarını alana kadar direnişlerinin devam edeceğini vurgulayan Filiz, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, kendisi ve TEKEL işçileri adına kutladığını ifade etti.
Av. Gülşen Battal ise örgütlü ve örgütsüz kadınların iş hukuku ve kamusal alandaki hakları hakkında bilgi verdi. (Adana/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Esenyurt’ta ortak etkinlik

SONRAKİ HABER

Tuzla'da bir deri fabrikasında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa