08 Mart 2010 00:00

TEKEL işçileri ‘kadının adı var’ dedirtti

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Belediyelerin panolara reklam diye verdiği 8 Mart kutlamalarını görüyoruz bu günlerde.

Paylaş

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Belediyelerin panolara reklam diye verdiği 8 Mart kutlamalarını görüyoruz bu günlerde.
Ellerinin maharetiyle dünyayı da yaşanabilir kılacak güce sahip olan kadınların sorunları, farklı yerde, farklı şekilde olsa bile aslında hep aynı. İşyerinde, okulda sokakta, evde… Üniversiteli kadınların da düşünceleri ve kadın olmaktan kaynaklı yaşadıkları sıkıntılar değişmiyor.
Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki toplulukların 8 Mart için düzenlediği etkinlikler, bugün de devam edecek. Siyaset Bilimi Topluluğu da tiyatro, müzik, şiir dinletisi ve söyleşili bir etkinlik düzenleyecek. Etkinlikleri düzenleyen topluluklardaki kadınlarla; üniversiteli kadınlar, yapılan etkinlikler ve TEKEL üzerine konuştuğumuzda, farklı dilleri de kullansalar aynı şeyleri söyledikleri fark ediliyor.
Sinema Topluluğu’ndan Nur Niksarlı, temizliğe giden kadınların çevremizde çok fazla olduğunu düşündükleri için ‘Gündelikçi’ isimli belgeseli seçtiklerini söyledi. Kadının ev içi emeğinin gizli kaldığını ve ülke ekonomisine bile yansıtılmadığını belirten Niksarlı, kadının birçok mesleği olduğunu, ama sanki hiçbir mesleği yokmuş gibi davranıldığını söyledi. TEKEL işçisi kadınların direnişinin önemine de dikkat çeken Niksarlı, “TEKEL direnişindeki kadınlar, ‘kadının adı yok’ fikrini yıktılar” dedi. Sinema Kulübü’nden Merve Yorulmaz, bilim kadını kelimesinin bile çok sonradan kullanılmaya başlandığını söyleyerek, kadınların sokakta, otobüste uğradıkları tacizlerin, neredeyse meşru göründüğünü belirtti.
Bugün konferans salonunda 8 Mart vesilesi ile bir etkinlik düzenleyecek olan Siyaset Bilimi Topluluğu da, New York’ta yanarak ölen kadınlara, Ankara’daki TEKEL işçisi kadınların mücadelelerine, kadına yönelik şiddete dikkat çekti. Kadına yönelik şiddeti savaşın eve girmiş haline benzeten topluluk üyeleri, yapacakları etkinliklerle kadın hareketine destek olacaklarını söylediler. Sosyal Politika Kulübü’nden Yasemin Aslım, kadınların, büyük bir güç olmalarına rağmen toplumda hak ettikleri yeri bulamadıklarını söyleyerek, kadının, kendisine tanınmayan hakları için ne iktidarlara ne de aydınlara ihtiyacı olduğunu; kadının sadece kadınlara ihtiyacı olduğunu belirtti. Üniversiteli kadınların ise kadınların haklarını kazanması için önce annelerimizden başlamak üzere itici güç olmaları gerektiği belirtildi. (İzmir/EVRENSEL)
Sinem Uğurlu
ÖNCEKİ HABER

KADINLAR DİRENİŞTE ÖĞRENDİ

SONRAKİ HABER

Bakan "Nohut ithal edilmedi" derken TÜİK "ithalata 118 milyon dolar ödendi" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa