08 Mart 2010 05:00

EVRİM/DEVRİM

Dört bir yan darbeci dolu. Darbeden geçilmiyor.

Paylaş

Dört bir yan darbeci dolu. Darbeden geçilmiyor. Medyasıyla birlikte hükümet cenahıyla Zekeriya Öz’den başlayarak özel yetkili savcılar ve AKP destekçiliğini marifet bilen liberal takımına bakılırsa, durum böyle. Emekli komutanlar, muvazzafken ve emekli olduktan sonra darbeye başvuruyor. Şimdi üçüncü ordu komutanı ve bir kısım amiral darbe ile uğraşmış. Balyoz’la vurmaya, “Kafes”e koymaya yönelik plan programdan bol şey yok. Seminerler düzenlenmiş, günlükler tutulmuş. “İrtica İle Mücadele” darbesi... Yok yok...
Üstelik sadece generaller darbeyle uğraşmamış, uğraşmıyor. Yargı da, başta emekli Kanadoğlu, darbeye tevessül etmişler. 367. madde ile Gül’ün cumhurbaşkanlığına ilk adaylığının darbelenmesi... AKP’nin, kapatılmasa bile, Anayasa Mahkemesi tarafından “irtica odağı” olarak mahkum edilmesi darbesi... Erzincan savcısının 3. ordu komutanı ile birlikte vurmayı planladığı darbe... HSYK’nın Erzurum savcısının özel yetkilerini alarak yaptığı darbe... Ve son olarak Erdoğan’ın açıklamasına bakılırsa, Yargıtay başkanının “Yürütme yargıyı kuşatıyor” diyerek gizlemeye çalıştığı “yargının yasama ve yürütmeye yönelik kuşatma ve müdahale”si...
Bu arada, 27 Mayıs darbe suçlamalarından payına düşeni alsa da, unutulan gerçekleşmiş, yapılıp başarıya ulaşmış darbeler kim vurduya gitti gidiyor! 12 Mart, 12 Eylül; bunlar darbe değiller miydi diye merak ediyor insan!
Yok mu darbe? Gelenek değil mi? Özellikle askerin bir ağırlığı yok muydu yakın zamana kadar yönetim aygıtında? Olmaz olur mu?.. Henüz darbe anayasası ile yönetiliyor olmaktan kurtulmuş değiliz örneğin.
Garabet orada ki, demokrasi şampiyonluğu yapan gericiler ve liberal laf ebeleri, durmaksızın darbecilerle hesaplaşma halinde olduklarını ve darbeleri önlediklerini ileri sürüyorlar. Ama hâlâ darbe anayasası altında yaşıyoruz. Bu demokrasi laf ebelerinin hiç aklına gelmiyor bu anayasadan kurtulmak!
Haksızlık mı ediyoruz? AKP yeni Anayasa değişikliği paketi hazırlıyor değil mi? Ya, evet! Kendi hükümet etme yollarının üzerindeki taşları temizlemeyle uğraşıyorlar. HSYK seçim yöntemini vb. değiştirecek bir değişikle, Anayasa topyekün demokratikleşecektir! Laf ebelerine bakılırsa, böyle. Liberal laf ebelerinin ağızlarında gevelediklerine inanıp HSYK seçimlerini yeniden düzenleyince demokratikleştiğimize inanacağız! Öyle mi?..
TEKEL ezilmeye çalışılsa da... Arkasından sıra TARİŞ işçilerine gelse de... TEKEL’ciye ve 1 Mayıs’lara zehirli gaz sıkılsa da... Kürt Açılımı evelemesi-gevelemesi ardından “Kürtlere eşitlik”in AKP milletvekili Kürtlerle sınırlı olduğu ortaya çıksa da... Alevi Açılımı’nın üçkağıttan başka bir şey olmadığı görülse de... Ve oligarşik çıkarlar savunulmaya devam edilse de... Hâlâ yüzde onluk seçim barajında ısrar edilse de... Devlet yardımı belirli partilerle sınırlansa da... Hâlâ isteyen istediği dilde eğitim göremese de...
Gerçekler böyleyken demokrasiyi liberal laf ebeliğinde arayacağız öyle mi?!
Hiç değilse, darbecilerle ciddi bir hesaplaşmaya tanık olsaydık. 12 Eylül’ün darbeci şefiyle devlet törenlerinde yarenlik edilmeseydi bari! Evren’in yargılanması “eşek şakası” sayılmasaydı! Biraz inandırıcı olur muydu?
Gerçek ve başarıya ulaşmış darbe ve darbeciler varken ve baş tacı edilirken, darbe planları hazırlayanlarla çarpışıldığına, darbe hazırlığında olanlarla hesaplaşıldığına kim inanır? Kim bunun demokratizmine kanar?
Ya da “ıslak imza” ve “İrticayla Mücadele Planı” yapan darbecilerin peşine düşüldüğüne ve bu koşuşturmanın demokratizmi ileri sürüldüğünde riyakarlık yapılmadığına kim inanır? Bırakın “irticaya karşı plan”ı!.. 28 Şubat’ın yıl dönümü yeni geçti. Arınç övünerek, “Bin sene değil on sene sürmedi” dedi. Ama “irtica”yı parmağına dolamış ve hükümeti devirmişti. Bal gibi darbeydi. Düzenleyicileri hâlâ aramızda. Laf ebeliği değilse, demokratlıksa, haydi görelim! Soruşturun, tutuklayın, yargılayın darbecileri!..
Ama “gaza gelmezsiniz” değil mi?..
MUSTAFA YALÇINER
ÖNCEKİ HABER

Futbolda da ayrımcılık

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa