08 Mart 2010 05:00

Futbolda da ayrımcılık

Bursaspor-Diyarbakır arasında 28 Eylül 2009’da Bursa’da oynanan olaylı maçın ardından gerilim önceki gün Diyarbakır’da oynanan maça taşındı.

Paylaş

Bursaspor-Diyarbakır arasında 28 Eylül 2009’da Bursa’da oynanan olaylı maçın ardından gerilim önceki gün Diyarbakır’da oynanan maça taşındı. Diyarbakırspor yöneticileri, birçok başka maçta ve Bursa’da oynanan maçta yaşananları hatırlatarak, kararın yanlı olduğunu dile getirdiler.
Dün birçok gazetenin maçta yaşananlara ilişkin Diyarbakırspor’a karşı saldırgan bir tutumun benimsenmesi dikkat çekti. Gazeteler, ‘PKK marşları okundu’, ‘İstiklal Marşı sırasında ıslık çalındı’ gibi kışkırtıcı ifadeler kullandı. Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Çetin Sümer, yardımcı hakemin sırtına gelmesine rağmen kendini yere atarak başını tutmasının düşündürücü olduğunu belirterek, “Bursasporlu futbolcular, maçı oynamamak için seyirciyi tahrik edip maçın tatil olmasını istiyorlardı” dedi. Kararının yanlı olduğunu belirten Sümer, maçın tatil edildiğini, maça verilen aradan 25 dakika sonra öğrendiğini söyledi.
SEYİRCİ TAHRİK EDİLDİ
Sümer, düzenlediği basın toplantısında, Bursa’da kulüp bayraklarının yakıldığını, taraftarlarının taşlandığını ve kendilerinin ‘terörist’ diye lanse edildiğini hatırlatarak, hakemin anons dahi yapmadığını kaydetti. Bursaspor Kulübü başkan ve yöneticilerinin olaylara çanak tutmasının, içten bir özür dahi dilememesinin, Diyarbakırspor taraftarını bu maç için oldukça gergin hale getirdiğini ifade eden Sümer, “Federasyonun disiplin kurulunun bu maçtan sonra Bursaspor’a vermiş olduğu para cezası, hem Bursaspor yöneticilerini hem de taraftarlarını yüreklendirdiği gibi bizim taraftarı da mağdur etmiştir. Kaptan Hüseyin Cimşir’in seyirciyi tahrik etmek için çeşitli hareketler yapması, zaten gergin olan seyircilerimizin daha da gerilmesine neden olmuştur” dedi. Sümer, “Ben ve yöneticilerim futbolculara atılan cisimlerin önüne geçerek kalkan olmaya çalıştık. Bu olayları tasvip etmiyoruz. Herkes bahane arıyordu. Sahaya atılan yabancı maddelerin sorumlusu güvenlik görevlileridir” dedi. Fenerbahçe-Galatasaray maçında hakemin başının yarıldığını ve dikiş atıldığını hatırlatan Sümer, “Daha fazlası diğer stadyumlarda yaşandı ama maçlar oynandı. Bu kadar aleyhine karar verilebilen başka bir takım yoktur. Bizim seyircimiz Trabzonspor, Sivasspor ve en son Denizlispor maçında mağlup olmamıza rağmen rakip oyuncuları alkışlayıp gönderebilen bir taraftar topluluğudur. Oysa Bursaspor ile oynadığımız ilk maçta bu taraftarın onuru kırılmıştır. Bu hassasiyeti anlamak gerektiğine inanıyoruz” dedi. “Müsabakada hakemin soyunma odasına girdikten sonra taraftarın yatışması için yoğun bir çaba sarf edildi ve nitekim yatıştırıldı” diyen Sümer, “Ancak maç zaten tatil edilmişti. Bizler Türkiye Futbol Federasyonu’nun adil ve duyarlı bir karar vereceği beklentisi içerisindeyiz. Aksi takdirde Güneydoğu’daki futbolu bitireceği endişesini taşıyoruz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

PANKARTLARLA KARDEŞLİK MESAJI

Tatil edilen maçın öncesinde Bursa’da yaşanan olaylara rağmen Diyarbakırsporlu taraftarlar, stadyuma astıkları pankartlarla kardeşlik mesajları verdi. Diyarbakırsporlu taraftarlarca hazırlanan ve stadyumun dört bir tarafına asılan pankartlardan bazıları şöyleydi: ‘Ülkemizi sizden çok seviyoruz’, ‘Bize bir özür borcunuz var’, ‘Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kardeştir’, ‘Tenlerimiz ve gözlerimiz farklı renkte olsa da, akan gözyaşlarımızın rengi aynı...’

BURSA’DA ANONS DAHİ YAPILMAMIŞTI

Süper Lig’in 7. hafta karşılaşmasında Bursa’da oynanan maçta Bursaspor taraftarının attığı ırkçı sloganlar nedeniyle çıkan olaylarda, 10 kişi yaralanmıştı. Maçın başladığı andan itibaren ‘PKK dışarı’ sloganları atan ve küfreden Bursaspor taraftarlarının sahaya yabancı cisimler atmasına, rağmen anons dahi yapmamıştı.


POLİSTEN SERT MÜDAHALE
Maçın tatil edilmesiyle başlayan ve sokağa taşan olaylara polis çok sert müdahale etti. Polisin gaz bombalarıyla saldırdığı birçok taraftar, çeşitli yerlerinden yaralandı. Gaz bombası ve tazyikli suyla saldıran polise, taraftarlar da taşla karşılık verdi. Olay sırasında birçok taraftar çeşitli yerlerinden yaralanırken, bir taraftar baygınlık geçirdi. Bazı taraftarlar hastaneye kaldırıldı.

POLİS ÖNCEDEN ÖĞRENDİ
Maça ilişkin ilginç bir detay da polisin maçın tatil edileceğini çok önceden haber alması oldu. Kararı açıklanmadan önce öğrenen polis, Bursaspor kafilesini stattan çıkarmak için hazırlık yaptı. Çıkış kapısına gizlice otobüsler getirildi. Bu sırada Diyarbakırsporlu yöneticilerin, ne maçın tatil edildiğinden ne de Bursaspor’un stattan ayrılmak üzere olduğundan haberi vardı. Kulüp Başkanı Çetin Sümer, maçın ardından bu duruma dikkat çekti: “Ben bir kulüp başkanı olarak maçın tatil edildiğini 20-25 dakika sonra öğrendim. Böyle yangından mal kaçırır gibi maçın tatil edilmesini gerektirecek ne vardı?” dedi. Bursaspor kafilesi stadı terk etmeye hazırlanırken, Teknik Direktör Güvenç Kurtar, öğrencilerine hâlâ taktik veriyordu. Yönetici ve futbolcular ise sahaya getirilen mikrofonlarla taraftarı sükunete davet ediyordu. Tüm bunlar yaşanırken Bursaspor kafilesi havalimanının yolunu tutmuştu.”
ÖNCEKİ HABER

Çemen-TEKEL el ele

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa