08 Mart 2010 00:00

ROJEV

Belçika’da Kongra-Gel ve Roj TV’ye, Almanya’da ise PJAK’a karşı eş zamanlı olarak operasyonlar yapıldı.

Paylaş

Belçika’da Kongra-Gel ve Roj TV’ye, Almanya’da ise PJAK’a karşı eş zamanlı olarak operasyonlar yapıldı. Bu operasyonların ardından farklı çevrelerden yapılan açıklama ve değerlendirmeler, düğmeye ABD’nin bastığı konusunda birleşiyor. Türkiye egemenlerini fazlasıyla memnun eden bu operasyonların 1 Mart’ta Ankara’da yapılan üçlü mekanizma (ABD, Irak ve Türkiye) toplantısında kararlaştırıldığı, ardından Belçika ve Almanya’nın ABD’nin girişimleriyle harekete geçtiği belirtiliyor. Yapılan değerlendirmelerin ötesinde bu operasyonlar, bir kez daha Kürt sorununun ve bu sorunu çözmek adına dayatılan ‘açılım’ politikasının uluslararası boyutunu gözler önüne sermesi bakımından önem taşıyor. Bununla birlikte 2009 başlarında PJAK’ı “terör örgütleri listesi”ne ve yine ekim ayında Zübeyir Aydar’ı “uluslararası uyuşturucu kaçakçıları listesi”ne alan ABD’nin, bu sürecin başat aktörü olduğu da açıktır.
‘Açılım’ politikasının ilan edildiği ilk günlerden bu yana, bu politikanın ABD’nin Irak’tan çekilme süreci ve Türkiye egemenlerine yeni dönemde biçtiği role bağlı olarak şekillendirilmeye çalışıldığını söyledik. Bu son gelişmeler, bu tespiti bir kez daha doğrular niteliktedir. Obama’nın ABD Başkanı olmasının hemen ardından Dışişleri Bakanı H. Clinton’ın, Türkiye ziyaretinde PKK’yi “ortak düşman” ilan etmesi ve ardından Obama’nın, Türkiye ziyaretinde Türkiye’yi “bölgenin lider ülkesi” ilan etmesi, 2007 Erdoğan-Bush görüşmesinde varılan anlaşmanın yeni bir boyuta taşınacağını göstermişti. ABD, Irak’tan çekilme sürecinde hem Türkiye ve Güney Kürdistan egemenlerini kendi politik ekseninde yakınlaştırmak amacıyla, hem de bölgede kendi politikaları bakımından istikrarsızlık yaratabilecek bir güç istemediği için Kürt sorununu, “PKK’nin tasfiyesi sorunu” olarak gündemde tutmaktadır. Hatırlayalım, 2008 sonu 2009 başlarında Erbil’de PKK’nin silahsızlandırılması amacıyla bir “Kürt Konferansı” yapılacağı ilan edilmiş, ama 2009 Newroz’u ve ardından 29 Mart seçimlerinde Kürt halkının ulusal demokratik mücadeleyi ileriden sahiplenmesi ve ulusal hareket etrafında birleşmesi, bu hesapları geri plana itmişti.
Avrupa’da yapılan operasyonların ABD’de “Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı”nın Dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilmesiyle aynı zamana denk gelmesi de dikkat çekicidir. Bu karar, ABD’nin “en büyük müttefiki”nin yine kendi çıkarları olduğunu ve bütün sorunları bu temelde kullanan bir politikaya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. ABD’nin derdi Ermeni, Kürt, Türk halkları değil; yaşanan sorunları çıkarlarına hizmet edecek şekilde kullanmaktır. Yine liberaller ve burjuva sol çevreler tarafından Kürt sorununu çözecek bir odak olarak gösterilen AB ülkelerinin yürüttüğü operasyonlar, emperyalist odaklar üzerinden sorunun demokratik çözümünün sağlanamayacağını bir kez daha göstermiştir.
Şu son birkaç günde yaşananlar, bölge ülkeleri arasında barış ve halklar arasında kardeşliğin, sadece bölge gericiliklerine karşı değil aynı zamanda emperyalist ülkelerin bölge planlarıyla hesaplaşmayı hedefleyen bir mücadele ile olanaklı olabileceğini ortaya koymaktadır. 2009 Newroz’u ve ardından yapılan seçimler, Kürt halkının ülke gericiliğine ve emperyalizme karşı direnen güçlü bir mücadele odağı olarak kendini var ettiği bir süreç olmuştu. Bugün emperyalist güçler ve iş birlikçilerinin Kürt halkının demokratik mücadelesinin tasfiyesi ve halkları düşmanlaştırma politikalarının püskürtülmesinin yolu, Kürt halkı ve ülkedeki bütün emek ve demokrasi güçlerinin, dünden daha ileri bir noktadan barış ve demokrasi mücadelesinin etrafında birleşmesinden geçmektedir.
NOT: Bugün 8 Mart!
Tüm emekçi kadınların; bu yıl işçilerin birliği ve halkların kardeşliğinin en güzel örneğini mücadeleleriyle var eden TEKEL işçisi kadınlara ve Kürt ulusal demokratik mücadelesinin en önünde yer alarak kendi kimliğini kazandığı bu mücadelede yaşamını yitiren, tutuklanan Kürt kadınlara adanan Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz!
ÇETİN DİYAR
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Direnişi anlatıyorlar, sözlerini tutuyorlar

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...