08 Mart 2010 00:00

Sendika olmadan olmuyor

Denizli Sarayköy’de kurulu Menderes Tekstil Fabrikası’nda bir yılı aşkındır süren sendikalaşma mücadelesi henüz sonuca ulaşmasa da, şimdiden kazanımlar elde edilmeye başlandı.

Paylaş

Denizli Sarayköy’de kurulu Menderes Tekstil Fabrikası’nda bir yılı aşkındır süren sendikalaşma mücadelesi henüz sonuca ulaşmasa da, şimdiden kazanımlar elde edilmeye başlandı. Patron, işçilerin kimi haklarını tanımak zorunda kalırken, iş kazalarına karşı eğitim çalışmaları başladı. İşçiler, bu kazanımların korunup ilerletilmesinin tek yolunun sendikalaşmanın tamamlanması olduğuna dikkat çektiler.
TEKSİF Sendikası’nın örgütlenme faaliyeti yürüttüğü fabrikada geçen yıl 15’e yakın işçi, sendikalı olduğu için işten atılmıştı. Uluslararası sendika ve bazı örgütlerin de destek verdiği sendikal örgütlenme sayesinde fabrikada bazı olumlu değişiklikler oldu. Sendikalaşmanın hemen ardından, ücretler zamanında ödenmeye başladı, çavuş ve amir baskısı azaldı, bayram yardımları yapılmaya başlandı.
EĞİTİM BAŞLADI
Fabrikada son günlerde ise patron tarafından işçilere yönelik eğitim çalışmaları yapılıyor. Fabrikada çalışan işçilerden aldığımız bilgilere göre 9 Eylül Üniversitesi’nden hocaların katıldığı eğitim çalışmaları da sendikanın, yurtdışındaki sendikaların ve firmaların baskısıyla yapılıyor. İşçi hakları ve iş güvenliği konulu eğitim çalışmalarına IKEA, WALLMART ve İngiliz müşteri temsilcileri de katılıyor.
Toplantılar öncesinde fabrika müdürlerinden Mehmet Alptekin’in “İşinize sahip çıkın, bu fabrikada 3 bin 200 kişi çalışıyor ama dışarıda milyonlarca işsiz var” uyarıları, işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. Menderes Tekstil işçileri, patron tarafından yapılan eğitim çalışmalarında “Sendikalı olmak her işçinin hakkı” denirken Alptekin’in açıklamalarının ise “Sendikalı olabilirsiniz ama o zaman işten atılırsınız” anlamına geldiğini söylediler.
BİR İŞ KAZASI DAHA
Daha önce de iş kazaları ve işçi ölümleri ile gündeme gelen Menderes Tekstil’de, geçtiğimiz günlerde Necati Genç isimli işçinin parmağı koptu. Kazan dairesinde meydana gelen kazanın, koruma kapaklarının açık olmasından kaynaklandığı bildirildi. Ali Çetin adlı işçinin kazan dairesinde yaşanan kazada hayatını kaybetmesinin üzerinden bir yıl bile geçmeden böyle bir kaza yaşanması, işçiler tarafından “Ne kadar eğitim verilirse verilsin sendika olmadan kazaların önüne geçilemez, sosyal haklarımız verilmez” şeklinde yorumlandı. İşçilere eğitim veren patron ise hâlâ sendikayla görüşmüyor. İşçiler arasında, fabrika patronunun sendika için referanduma gitmesi durumunda olumlu bir sonuç alınacağı konuşuluyor.
Bu arada yurtdışında ETUF-TCL ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından içinde Menderes Tekstil’in de bulunduğu bazı fabrikalar için “temiz elbise” kampanyası yürütülüyor. Kampanya kapsamında üretiminin çoğunu yurtdışındaki firmalara yapan Menderes Tekstil’in amacı, ihracat yaptığı büyük firmalara olan siparişlerine sendika şartı koyulmasını sağlayabilmek. (Denizli/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Serdaroğlu: ‘Mahle’de referandum yapalım’

SONRAKİ HABER

TEKEL işçisi 80 gün sonra evine döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa