09 Mart 2010 00:00

ULAŞIMDA ÖZELLEŞTİRME HALKI MAĞDUR EDİYOR

TOPLU taşıma hakkından yararlanmak isteyen on binlerce, yüz binlerce emekçinin bu hakkı bizzat seçtikleri yerel yönetimlerce gasp ediliyor.

Paylaş

TOPLU taşıma hakkından yararlanmak isteyen on binlerce, yüz binlerce emekçinin bu hakkı bizzat seçtikleri yerel yönetimlerce gasp ediliyor. Artık tedavülden çıkmış ulaşım araçları ile hizmet veren yerel yönetimlerin asıl işi özel ulaşım şirketlerini zengin etmek haline gelmiş. Ulaşım büyük kentlerin tümünde özel otobüs şirketlerine devredilmiş durumda. AKP’li belediyelerinin çoğunda başta Tureks olmak üzere, Albayrak gibi özel taşeron şirketler cirit atıyor.
Nüfusu 70 ila 100 bin olan mahallelerde hizmet veren ulaşım aracı sayısı iki elin parmağı geçmiyor. Buna en somut örnek Uğur Mumcu- Soğanlık hattında çalışan araçlar gösterile bilinir. On binlerce insanın yaşadığı Soğanlık’ta bugünün en önemli sorunu ulaşım sorunudur. Büyükşehir Belediyesi Soğanlık’taki otobüs son durağını kaldırarak Uğur Mumcu’ya kaydırmış. Uğur Mumcu’dan gelen araçlar tıka basa dolu geldiği için, sabah Avcılar, Yenibosna, Topkapı, Taksim, Eminönü, Aksaray istikametine giden yolcular tam bir işkence çekmektedirler. Aynı sorun Uğur Mumcu- Soğanlı- Kartal güzergahında da sürmektedir. Halbuki hem Soğanlık’ta, hem de Uğur Mumcu’da otobüs son durağı olması gerekmektedir. Soğanlık sokaklarında, otobüs duraklarında ve kaldırılmış son durakta araç bekleyen yolcularla görüştük.
‘SOYULUYORUZ’
Uğur Mumcu- Kadıköy hattında İETT otobüsünü bekleyen işçi Kenan Kılışaslan, işe gidebilmek uzun süre araç beklemek zorunda kaldıklarını belirterek “Durağın kaldırılması yanlış. Kartal- Uğur Mumcu hattında çalışan otobüsler geç geliyor. Belediyelere dilekçeli başvurular yaptık, bir sonuç alamadık. Sabahları araçlar dolu geliyor. İşe gidemiyoruz, ya da geç gidiyoruz. Akşam 8:30’dan sonra Kartal’a otobüs yok. Minübüsler pahalı, taksilere zaten binemiyoruz. Soğanlık halkı olarak imza kampanyası, toplu dilekçe vb bazı eylemler yapmamız gerekiyor” dedi.
ULAŞIM ÜCRETSİZ OLMALI
Gece işine gidebilmek için İETT otobüsünü bekleyen Engin Kalkan ise dakikalarca beklemenin kızgınlığı ile otobüslerin kesinlikle saatinde gelmediğini, 16 U Uğur Mumcu- Üsküdar otobüslerinin dolu olduğu için transit geçtiklerini söyleyerek “ 123-U kaldırıldı. Mecidiyeköy istikametine giden İETT otobüsleri keyfi seferden kaldırıldı. İnsanlar özel halk otobüslerine mahküm edildi. Sürekli ulaşıma zam yapılıyor. Asgari ücretle geçiniyoruz. Ayda en az 150 TL yol masrafımız oluyor. Nasıl geçinelim. Ulaşım ücretsiz olmalıdır. Özellikle öğrencilere ve yaşlılara, Yerel yönetimler halkı düşünerek hizmet vermeli” şeklinde tepkisini ortaya koydu.
YÖNETİCİLERE BİR DERS VERMELİYİZ
Sadece özel halk otobüsleri tarafında kullanılan Soğanlık son durakta çocukları ile bekleyen Zeynep Yılmaz’a bir dokunduk bin ah işitttik. Zeynep Yılmaz, İETT otobüsü yerine özel halk otobüslerinin verildiğini, bunların da en az 1 veya 1,5 saatte geldiğini dile getirerek “Halk mağdur ediliyor. Büyükşehir ayrı telden, ilçe belediye ayrı telden çalıyor. Biz de halk olarak duyarsız olunca işte böyle oluyor. Halk olarak bunlara iyi bir ders vermezsek olan bize olur” dedi.
Her gün çocuklarını okula gönderirken bin bir zorluk çektiğini belirten Muammer Altın, otobüs ve minübüslerin sabah dolu gelmesinden dolayı çocuklarının en az 1Km yol yürüdükten sonra E-5’e çıkıp Maltepe’ye okullarına gidebildiklerini söyledi. Asgari ücretle geçinenler için yol parasının çok olduğuna dikkat çeken Altın “Yeni Bosna’ya toplam 6 bilet parası vererek gidebiliyorsun. Karşıya gitmek bir kabus gibi. Soğanlık deyince ilk akla gelen işsizlik, yoksulluk ve ulaşımdır. Neden Uğur Mumcu hattı ile birleştirildi anlamak mümkün değil. Özelleştirme ve taşeronlaştırmanın bir sonucudur bu. Ulaşımdaki aksaklıkların giderilmesi ve ucuzlaması için önümüzdeki günlerde eylem ve etkinliklerle girişimlerimiz olacak” şeklinde konuştu
Maltepe Anadolu Teknik Lisesi’nde okuyan son sınıf öğrencisi İdris Yılmaz ise her gün 2 km yürüyerek E-5’e çıktığını, kendisi gibi onlarca arkadaşının da çıktığını vurgulayarak “ Bizim gibi öğrencilere ulaşım ücretsiz olmalıdır. Sabah otobüsler yetersiz ve dolu olunca binemiyoruz. On binlerce insanın yaşadığı Soğanlıkta otobüs son durağı olmaz mı? Her ay 55 TL indirimli aylık kart parası veriyorum. Babam asgari ücret alıyor. Ablamda çalışmasa acımızda ölürüz. Çünkü 500TL kira veriyoruz”dedi (İstanbul/EVRENSEL)

ENGELİLLER DÜŞÜNÜLMÜYOR
Engelliler için durakların da otobüslerin de uygun olmadığını belirten İhsan Parlak, insana değer verilmediğini, her şeyin kar gözetilerek yapılmak istendiğini, insanların en temel hakkı olan ulaşım hakkının gasp edilmek istendiğini dile getirdi. Bir yere gitmek istediğinde açıkça işkence gördüğüne vurgu yapan Parlak “İnsanın hiç değeri yok bu ülkede. Araçlar yetersiz ve uygun değil. Duraklar hiç değil. Yardımla, bin bir güçlükle bine biliyoruz. Bu politikacılardan ve belediye başkanlarından er geç bu halk hesap soracak.” dedi.
Haşim Demir
ÖNCEKİ HABER

Karşıyaka’da ‘Sorma ver parası’na tepki

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa