09 Mart 2010 00:00

KADIN iŞÇiLERi DUŞUNEN YOK

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda çok sayıda kadın çalışıyor.

Paylaş

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda çok sayıda kadın çalışıyor. Son derece kötü koşullarda çalışmak zorunda bırakılan kadınlar bu nedenle dikkatle izlediler TEKEL işçisi kadınların iki ayı aşkın eylemini. Organize işçisi kadınlarla direnişi nasıl değerlendirdiklerini konuştuk.
Sarar Giyim Sanayi’de çalışan kadın işçilere soruyoruz önce TEKEL direnişinin onlar için ne ifade ettiğini.
KİM EKMEĞİNİN KÜÇÜLMESİNİ İSTER?
En genç olanlarından biri söz alıyor: “TEKEL eylemlerini televizyondan izledim. Önceleri maaşları yüksek diye düşündüm. Sonuçta bizler asgari ücretle çalışıyoruz. Bizim yerimizde olsalar ne yapacaklar dedim. Ancak sonra arkadaşlarla konuştuk. Sonuçta bizim bu koşullarda olmamıza neden olanlar onlar değil dedik. Haklarını bir kere kazanmışlar kim elindeki ekmeğin küçülmesini ister. Haklılar umarım kazanırlar diye düşünüyorum şimdi.”
Bir başka kadın işçi ise “Hem soğukta Ankara da çadırdalar hem de aç kalıyorlar diye çok üzüldüm. Sendikaları olmasa bu kadar sesleri duyulmaz diye düşünüyorum. Önlerinde birileri var yol gösteriyor, biz çok daha kötü koşullarda çalışıyoruz. Ama sesimiz çıkmıyor. O yüzden sendika şart, biz de bundan sonra sesimizi çıkartacağız. Geçen ay yemek boykotu oldu; kendiliğinden yapılan bir tepkiydi. Bundan sonra da birlikte hareket edersek kazanırız diye düşünüyorum.”
GÜVENMENİN ÖNEMİ
Bir diğer kadın işçi ise işçilerin birbirlerine güvenmediğini belirterek, “En büyük sorunumuz bu, birbirimize güvenmeyi başaramadığımız sürece işimiz çok zor. TEKEL’de ne güzel; kadın erkek dayanışma içinde, güven içinde haklarını savunuyorlar. Bizim de bunu başarmamız lazım. Yoksa kimse bize hak falan vermez.”
SORUNLARI EŞLERİMİZLE BİLE PAYLAŞAMIYORUZ
Kadın işçilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin bilgi veren bir Çetintaş işçisi, fabrikada girdi-çıktı yapıldığında bile bunu eşine söyleyemediğini kaydetti. Tazminat hakkının yandığını eşine söylemesi durumunda evliliğinin bile tehlikeye girebileceğine dikkat çeken Çetintaş işçisi, “Yaşadıklarımı korkudan onunla paylaşamıyorum. Kadın olmak hem de işçi olmak çok zor” dedi. 8 Mart’ın dokuma işçilerinin mücadelesinden çıktığını öğrendiğini ifade eden işçi, “Bizler de aynı sektörde çalışan kadın işçileriz. Bu günde birçok sorunumuz var. İş yerinde yaşadıklarımız ayrı, eve gelince yaşadığımız bunalım ayrı bir sorun. Yaşadığımız sorunlara tek başımıza göğüs germek zorundayız” diyerek tamamladı sözlerini.
KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR!
Çetintaş FND tekstilden bir başka işçi kadın ise; fabrikada tuvalete gitmenin bile ücret kesintisi nedeni sayıldığını belirterek, “Özel günlerimizi düşünen yok. Yapılan haberlerden sonra izin almalarda sorun çıkarmamaya başladılar. Tekstil’de kadın işçilik gerçekten çok zor. Birçok şey yaşanıyor ama kol kırılıyor yen içinde kalıyor” diye konuştu.
8 MARTLARI BİLE ÇOK GÖRÜRLER
SARAR Giyim ve CCS Sarar çalışanı kadınlar da benzer sorunlar yaşadıklarını anlatıyorlar.
SARAR Giyim kadın işçilerinden biri başlıyor konuşmaya: “Biz burada 4 bine yakın çalışanız. Çoğunluğumuz bayan işçileriz. Hamile olanlar ve bebekleri olanlar oluyor. Patronumuzun birçok spor kulübüne destekleyici olduğunu duyduk. Ama binlerce kadın işçinin olduğu SARAR’da bir kreş hizmeti sunulmuyor. Bu çalışanlar köle değil. Aileleri ve çocukları var. Daha rahat çalışma koşullarını bizler de hak ediyoruz. 8 Mart bir gündür, gelip geçer tabii, bize adanması güzel bir şey. Ama biz haklarımız için yan yana gelmediğimiz sürece 8 Martları bile bize çok görürler.”
ARTIK SON BULSUN
Bir diğer CCS SARAR kadın işçisi ise fabrika içinde yaşananları ve bunun sonuçlarını şöyle anlatıyor: “Nişanlım evlendikten sonra SARAR’da çalışmamı istemiyor. Çünkü o da SARAR da çalışıyor ve burada yaşananları biliyor. Ustabaşlarının tacizi çok fazla oluyor ama kimi kime şikayet edeceksin. Bunu bildiği için nişanlım, evlenince çalışma diyor. Oysa bizler emeğimizle çalışan namuslu insanlarız, bir yuva kurunca iki kişi çalışıp birikim yapmak isteriz. Bu yaşananlar hem işçi hem de kadın olmaktan kaynaklı sıkıntılar. Artık bunların son bulmasını istiyoruz.”
BİRLİKTE HAREKET ETMEZSEK...
Bir başka SARAR işçisi kadın söz alıyor. “3 senedir zam almadık. bir kısmımız genç kadın işçiler olarak para biriktirmek için burada çalışıyoruz. Bu ücretlerle para biriktirmek, bir yuva kurmak imkansız. 8 Mart bizler için şimdilik bir şey ifade etmiyor. Yaşadığımız sorunlar ne 8 Martlarda ne de yılın başka günlerinde değişmiyor. Biz birlikte hareket etmediğimiz sürece de değişmeyecek. Ama burada birbirine güven çok az. Bunu aşamadıkça bir şeyleri değiştirmek imkansız” diyor.
TEKEL İŞÇİLERİ GİBİ...
Son olarak SARAR’dan bir kadın işçi başlıyor anlatmaya: “Bugün gerek Eskişehir’de gerekse tüm Türkiye’de kadın işçilerin yaşadığı sorunlar genelde aynı. Ömrümüz çalışarak geçecek. Dizilerde ve magazin dünyasında geçen hayatlar bizlere çok uzak. Bizler kadın olmaktan ve işçi olmaktan dolayı mutsuz değiliz, asıl sorun insanca çalışma koşullarına sahip olamamak. Emeğimizin karşılığı bir ücret ve insanca çalışma koşulları kadın erkek tüm işçi arkadaşlarımızın talepleri. Bunun için herkesin birlik olması ve ortak ses çıkartması gerekiyor aynı TEKEL işçilerinde olduğu gibi.” (Eskişehir/EVRENSEL)

KADINLAR ALANLARDA
Manisa’da KESK, DİSK, TTB, ADD, Hacı Bektaşi Veli Derneği, Yeni Kuşak Köy Ens. Derneği, Türk Kadınlar Birliği, EMEP, ÖDP, SHP ve CHP’nin oluşturduğu Manisa Emekçi Kadınlar Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü coşkuyla kutladı. Manisa Öğretmenevi’nde toplanan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 250 kişi, sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüdü. Yürüyüş boyunca çevreden alkışlarla destek alan kadınlar, sık sık ‘Cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye son’ sloganını attılar. Cumhuriyet Meydanı’nda, emekli TEKEL işçisi olan ve kızları halen TEKEL’de çalışan Gülbeyaz Yaycı’nın, Ankara’daki direniş izlenimini aktarıp “Birleşerek kazanacağımızı gösterdik. Korkmayın mücadele edin” sözleri, ‘Kadın erkek el ele mücadeleye’ sloganlarıyla karşılandı. KESK Manisa Şube Örgütlenme Sekreteri Melek Varol’un konuşmasının ardından, kadınlar, çalınan müzikler eşliğinde hep birlikte halaylar çekti.
ANTALYA
Antalya Kadın Platformu bileşenleri, TRT Güllük Kavşağı SES Antalya Şubesi önünde toplandı. Erkeklerin eyleme katılımıyla ilgili yaşanan tartışmanın ardından bazı parti ve gruplar eyleme katılmadı. KESK, EMEP, ESP, ÖDP ve Halkevleri, birlikte Yavuz Özcan Parkı’na slogan ve alkışlarla yürüyerek basın açıklaması yaptılar. Platform adına açıklamayı yapan 8 Mart Platformu Sözcüsü Sevgi Altındal, dayanışmayla güçleneceklerini söyledi. BDP Antalya Kadın Meclisi de parti binası önünden Kışlahan Meydanı’na kadar bir yürüyüş yaptıktan sonra basın açıklaması yaptı. Hacı Bektaşi Kültür Derneği ise Nobel Türkü Bar salonunda kadınlı-erkekli yaklaşık 500 kişinin katıldığı bir etkinlikle 8 Mart’ı kutladı.
AYDIN
Aydın’da EMEP’in düzenlediği 8 Mart etkinliğine TEKEL işçilerinin eşleri de katıldı. Sevgi Yolu Rumi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, şiir dinletisi, slayt gösterisi ve müzik dinletisi yapıldı. Etkinlik, çekilen halaylarla sona erdi.
BODRUM
8 Mart Bodrum’da, Bodrum Emek ve Demokrasi Platformu’nu oluşturan Eğitim Sen, BES, DİSK, SES, Emek Partisi, TKP ve Halkevleri tarafından yapılan etkinlikle kutlandı.
Isparta’da Emek Gençliği’nin Eğitim Sen’de düzenlediği etkinliğe 60 kişi katıldı. (HABER MERKEZİ)
Erdal Saran
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP SUSACAK KADINLAR KONUŞACAK

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...