09 Mart 2010 00:00

Kadınlar bütün renkleriyle alanlarda

Ankara’da 8 Mart’ın 100. yılını alanda kutlayan her kesimden kadınlar, “Dayanışma ile güçleniyoruz” dediler.

Paylaş

Ankara’da 8 Mart’ın 100. yılını alanda kutlayan her kesimden kadınlar, “Dayanışma ile güçleniyoruz” dediler. Novamed, TEKEL ve TARİŞ işçisi kadınların mücadelesine slogan ve dövizlerle vurgu yapılan mitingde, kadınlar kendi renklerini alanlara taşıdılar.
Ankara’daki siyasi parti, sendika, kitle ve meslek örgütleri ile çeşitli kadın örgütlerinin yer aldığı 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısı ile yüzlerce kadın, Kolej Meydanı’nda toplanıp Kızılay Ziya Gökalp Bulvarı’na yürüdü.
Türk-İş’e bağlı sendikalardan sadece Tez Koop-İş’in pankartı ile katıldığı yürüyüş ve mitinge, DİSK Ankara Kadın Komisyonu KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB’lu kadınlar, BDP, EMEP, ÖDP, Halkevleri, EKD, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ankara Tabip Odası, feministler, bağımsız kadın oluşumlarının da aralarında bulunduğu her kesimden kadınlar katıldı. Erkeklerin katılımının istenmediği yürüyüş ve mitingde, eşleri mitinge katılan kimi erkeklerin, ellerinden tuttukları çocuklarıyla kaldırımdan yürümeleri dikkat çekti.
TEKEL-TARİŞ VURGUSU
Türkçe ve Kürtçe “Yaşasın 8 Mart” yazısı ile “100. yılında dayanışma ile güçleniyoruz, mücadele ile değiştiriyoruz” dövizinin yer aldığı 8 Mart Kadın Platformu’nun pankartı, en önde açıldı.
KESK’li tutuklu sendikacılar Seher Tümer ve Olcay Kanlıbaş’ın serbest bırakılmasının istendiği yürüyüşe, BDP’li Kürt kadınların yöresel kıyafetleriyle, zılgıtlarla katılması dikkat çekti.
ALAN RENKLENDİ
Miting alanına gelen kadınlar, her yöreden müziklerle halaylar çektiler, horon tepkiler. Mor rengin hakim olduğu alanda, Diyarbakır TEKEL işçisi Ayşen Yılmaz, Ankara’da her türlü zor şartlara karşı işleri için nasıl direndiklerini anlattı. Yılmaz, “Biz güçlüyüz. Kadın doğuran, üreten, ezilen, emekçi kadın, mücadelede güçlüdür” mesajı verdi. Yılmaz’a, Ankara Tabip Odası’nın plaketi de verildi.
Platform adına Türkçe konuşmayı yapan Yelda Şahin, 8 Mart’ın 100. yılında, bütün dünyada milyonlarca kadının özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve barış için sokaklarda olduğunu aktardı. Namus cinayetleri ile katledilseler; tecavüz ve tavizle sindirilmeye, savaşlarda öldürülüp cezaevlerine atılsalar da Kürt, Türk, Ermeni, Laz, Çerkez kadınlar olarak sokakları adımlayacaklarını belirten Şahin, dışarıda emeği sömürülen, ev içinde emeği görülmeyen kadınlar olarak ellerini birleştirip, dünyayı değiştireceklerini söyledi.
“Şiddete uğrayan, öldürülen, tecavüz edilen her kadının arkasında binler olduğumuzu göstermek için buradayız” diyen Şahin, inkar ve baskı politikalarının kendilerini susturamayacağını ifade etti.
8 Mart’ın 100. yılında dünyadaki bütün kadınlarla el ele sokaklarda olduklarını ifade eden Şahin, “Öğrendik ki, mücadele edenler her zaman kazanmaz ama kazananlar yalnızca mücadele edenlerdir” dedi.
Miting, müzik dinletisi ve çekilen halaylarla sona erdi.
POLİSTEN ‘KÖPRܒ AKREDİTASYONU
Mitingin yapıldığı Ziya Gökalp Caddesi üzerindeki üst geçide görüntü almak için çıkmak isteyen Hayat Televizyonu ve Birgün Gazetesi muhabirleri de polis tarafından keyfi bir şekilde engellendiler. Gazetecilerden önce sarı basın kartı isteyen polis, daha sonra hiçbir gazeteciyi üst geçide çıkarmadı. Ancak daha sonra polisin Hayat Televizyonu ve Birgün muhabirleri dışındaki bazı gazetecileri teker teker çağırarak üst geçide çıkarması dikkat çekti.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ÇORUMLU KADINLAR PARKTA KUTLADI

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa