10 Mart 2010 05:00

Gökçek zulmü sürüyor

Ankara’da ulaşım sorunu, mahkemenin otobüs ücretlerini durdurmasının ardından içinden çıkılmaz hale geldi.

Paylaş

Ankara’da ulaşım sorunu, mahkemenin otobüs ücretlerini durdurmasının ardından içinden çıkılmaz hale geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, zamların iptalinin ardından, “Zarar ediyorum” gerekçesiyle sefer sayılarını ve transferleri kaldırırken, fatura yine Ankaralıya çıkıyor.
TÜDEF’in davası sonucu mahkeme Ankara’daki ulaşım zamlarını geri almıştı ve karar önceki günden itibaren uygulanmaya başladı.
KENDİNİ İLANLARLA SAVUNUYOR
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek otobüslere astırdığı ilanlarla, mahkeme kararının uygulanmasıyla her gün ne kadar zarar ettiğini savunarak, “Sefer sayılarını azaltmak ve transferleri kaldırmak zorunda kaldım” dedi. Her gün saat 06.00-09.00 ila 17.00-19.00 arasında seferlerin normal, diğer saatlerde azaltılacağını otobüslerde ve yazılı açıklamalarla duyuran Gökçek, Ankara’nın yıllardır ulaşımın en pahalı kent olduğunu göz ardı ederek, otobüs sayılarını azaltmaya gerekçe yaratmaya çalışıyor.
Mahkeme kararıyla fiyatların 2003 yılı seviyesine çekilmesinin, “EGO’nun iflası anlamına geldiğini” öne süren Gökçek, “Bu nedenle EGO sefer sayılarını azaltmak, transfer hakkını iptal etmek zorunda kaldığını” ileri sürüyor.
EGO’nun zarar ettiğini öne sürerek, faturasını vatandaşa yıkmaya çalışan katıldığı bir televizyon programında, Gökçek, “Kesin hesaplarımızda geçen sene 121 trilyon lira EGO’nun zarar ettiği ortada. Yani ayda 10 trilyon. Biz şu anda halkımızın daha konforlu seyahat yapabilmesini temin edebilmek için otobüs satın alıyoruz. Her ay minimum verdiğimiz ortalama para 15 trilyon lira. Bu da her ay 25 trilyon lira demek. Yani belediye, otobüsleri ayda 25 trilyon lira sübvanse ediyor” açıklamasını yapıyor.
YETER ARTIK DEDİRTİYOR
Öte yandan Ankara’nın birçok semtinde ulaşım ise vatandaşı şimdiden “Yeter artık” dedirtecek noktaya geldi. Gökçek “Otobüs sayısı pik saatlerde azalmadı” dese de mahkeme kararının uygulanmaya başlamasından itibaren söz konusu sabah ve akşam saatlerinde otobüs duraklarında uzun kuyruklar oluşması, adeta bu açıklamaları yalanlar nitelikte.
ÖÇ ALIR GİBİ BİZE ZULMEDİYOR
Sabah saatlerinde işine, okuluna ya da hastaneye zamanında gidemeyen Ankaralı “Gökçek öç alır gibi bize zulmediyor, bizi yıldırmaya, canımızdan bezdirmeye çalışıyor” diyorlar.
Sabah ve akşam mesai başlama ve bitiş saatleri dışındaki zamanlarda ise zaten çok uzun süre bekleyen Ankaralılar; mahkeme kararının uygulanmaya başlamasından sonra bekleme süresini iki katına çıkarmak zorunda kalıyorlar. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Üniversitede öğrencilere ülkücü saldırı

SONRAKİ HABER

Bayrampaşa'da otel yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa