10 Mart 2010 05:00

Komite kurdular eylem kararları aldılar

TEKEL işçilerinin mücadele kararlılıkları sürüyor. Ankara direnişinin ardından Antakya’ya dönen işçiler, yapacakları çalışmaları belirlemek üzere toplantı yaptılar.

Paylaş

TEKEL işçilerinin mücadele kararlılıkları sürüyor. Ankara direnişinin ardından Antakya’ya dönen işçiler, yapacakları çalışmaları belirlemek üzere toplantı yaptılar. Toplantıda bir dizi eylem kararı alan işçiler, çalışmaları koordine etmek üzere komite kurdular.
Eğitim Sen Şube binasında yapılan toplantıya 100 dolayında TEKEL işçisi katıldı. 78 gün süren direnişin kendilerine çok şey öğrettiğini dile getiren işçiler “Ankara’ya gitmeden önce hiçbir şey bilmiyorduk. Orada dostu düşmanı tanıdık” dediler.
Toplantıda konuşan işçilerden İmam Yargıç, hükümet yetkililerini sürekli olarak kendilerine hakaret edip, suçladıklarını ama direnişleri karşısında özür dilemek zorunda kaldıklarını anlattı. “Türkiye’de 4-c statüsüne geçirilen 71 bin işçi var. Bunların 26 bini çalışıyor. 4-c kölelik demektir. Bize cehennemi dayatıyorlar. Çocuklarımıza böyle bir gelecek bırakamayız. Mücadele yeni başlıyor” diyen Yargıç, TEKEL işçilerinin Bakan Mehdi Eker’i Diyarbakır’a sokmadıklarını, Muş’ta Bakan Abdulkadir Aksu’yu yumurtayla karşıladıklarını söyledi.
BİRLİK VE MÜCADELE
Yargıç, şöyle devam etti: “Bizde Sadullah Ergin’i Antakya’ya sokmamalıyız. Doktorlarla, öğretmenlerle, esnafla tüm çalışanlarla birleşmeli birlikte hareket etmeliyiz. Hepimiz taşın altına elimizi sokmalıyız. 76 milyon insanı 126 bin kişi yönetiyor. Artık bu saltanat bitsin.” Hatay’da 370 TEKEL işçisinin 4-c’yi kabul ettiği bilgisini veren Yargıç, “Bu moral bozucu ama bu arkadaşlarımız bizim sınıf kardeşimizdir. Onları yeniden kazanmalıyız” dedi.
Komite oluşturmak ve direniş çadırlarını Hatay’da da kurarak mücadeleyi sürdürmek gerektiğini söyleyen Yargıç, sendika merkezlerinden gelecek talimatı beklemeden tabanda örgütlenmeyi başlatma ve birleşerek TEKEL’in ateşini tüm ülkeye yayma çağrısı yaptı.
KOMİTE KURULDU
Toplantıda 20 kişilik bir komite kuruldu. Toplantıda ayrıca siyasi partileri, sendikaları ve dernekleri ziyaret etme, Ulus Meydanı’nda buluşup AKP’ye yürüme ve Belediye Parkı’nda çadır kurmak kararları alındı. (Hatay/EVRENSEL)

‘DESTEĞE DEĞİL BİRLİĞE İHTİYAÇ VAR’

Toplantıda görüştüğümüz işçiler gazetemize şu değerlendirmelerde bulundular.
Meryem Özbay: Halka inmemiz gerekiyor. 26 Mayıs grevini iyi örmeliyiz. Mücadeleyi ve direnmeyi bırakmamalıyız. Bugün 8 Mart Kadınlar Günü. Mücadeleyle girdik. Mücadeleyle çıkıyoruz.
Sait Hasan: Birleşerek ve korkmadan devam etmeliyiz. Kendimize güveniyoruz.
Ali Dağlı: Komitemizi kurduk. Daha organize hareket edeceğiz. 1 Nisan’da Ankara’ya hazırlık yapacağız.
Nihat Gürcü: Eylemlerimizin sürekli olması lazım. Halka yaşadığımız Ankara deneyimlerimizi anlatmalıyız. Bu işin başarıya ulaşacağını birleşirsek kazanabileceğimizi halka anlatmalıyız. Çünkü bu artık halkın davasıdır.
Yaşar Akçay: Desteğe değil birlikte harekete ihtiyacımız var. Tüm çalışanların ortak hareketine ihtiyaç var. TEKEL işçileri emekçilerin lokomotifi durumuna gelmiştir. Eğer mücadele etmezsek tüm toplumu cehennem hayatı bekliyor.
Murat Basık: Mücadelemizi tüm topluma atlatmalıyız. 4-c’nin ne demek olduğunu, ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmalıyız. Antakya’da bir direniş çadırı kurup halka derdimizi anlatacağız.
Nevzat Polat: Bu iş artık TEKEL’i aştı. Yerellerde en aktif bir şekilde devam etmeliyiz. Eylemlerimiz birbirini tekrar eden değil birbirini tamamlayan eylemler olmalıdır. Bu ülkede emekçilerin de olduğunu göstermeliyiz. AKP sanıyor ki toplumu biat toplumu yaptım. Ama öyle değil. Fırıncıya, kasaba, bakkala kısaca herkese anlatmalıyız. AKP artık eskisi gibi yönetemeyeceğini görmelidir.
Şükrü Yorulmaz: Birliğimizi bozmadan hareket etmeliyiz. Tüm arkadaşların duyarlı olması gerekiyor. Yeni başlıyoruz.
ÖNCEKİ HABER

Seher Tümer serbest bırakılsın!

SONRAKİ HABER

Seyhan'da mültecilere yönelik saldırıda gözaltına alınanlardan 15'i serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa