10 Mart 2010 00:00

Askere göre paşaların ‘Balyoz’dan haberi yokmuş?

BALYOZ bir darbe planı mı, bir askeri plan semineri mi? Sivil yargı darbe diyor.

Paylaş

BALYOZ bir darbe planı mı, bir askeri plan semineri mi? Sivil yargı darbe diyor. Peki ya askeri bilirkişi ne dedi? İşte o rapor;
Türkiye’nin gündemine damgasını vuran “Balyoz Darbe Planı” iddialarıyla ilgili Askeri Savcılık tarafından yaptırılan bilirkişi raporu, planın TSK’daki hiyerarşik yapı ile oluşturulmadığını ileri sürüyor. Rapora göre, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Başbuğ plandan habersiz. Bu rapor dikkate alınırsa üst düzey komutanlar yargılanmaktan kurtulacak.
PLAN KARARGAHTAN NASIL ÇIKTI?
Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan’ın, 5-7 Mart 2003 tarihlerinde 1’inci Ordu Komutanlığı’nda yapılan seminerle ilgili raporunda dikkat çekici tespitler yer alıyor. Raporda, plan seminerindeki bilgilerin nasıl karargah dışına çıktığı da sorgulandı. Bilirkişi, bu konudaki tespiti ise Plan Semineri’ne ait bilgilerin uzun zamana yayılarak karargahtan çıkarıldığı yönünde oldu. Raporda “Başlangıçtan itibaren bilinçli ve uzun döneme yayılarak kaçırılmış olabileceği tespit edilmiştir” denildi.
TSK’DA HİYERARŞİK YAPI O DÖNEM İŞLEMİYORDU
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ tarafından daha önce yalanlanan planla ilgili Binbaşı Erdoğan’ın rapor, “TSK’da 1. Ordu Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı arasındaki hiyerarşik yapı o dönem işlemedi” diyor. Bu tabloya göre, bilirkişi raporunda kabul edilen Balyoz Planı’nın, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Aytaç Yalman ve Kara Kuvvetleri’ndeki bu plan ve tatbikatları komutan adına yöneten dönemin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ habersizdi!
SEMİNER AMACINDAN SAPTI
Bilirkişi raporuna göre plan semineri, 1. Ordu Komutanlığı tarafından Yunanistan’a karşı Trakya Bölgesi’nde düzenlenecek bir harekatta kullanılması planlandı ancak amacından saptı.
Askeri bilirkişiye göre, gizli seminere 3 general ve 12 subay gözlemci olarak katıldı. Ancak bu gözlemciler, herhangi bir müdahalede bulunmadı.
PLANLAR BİRBİRİNE BENZİYOR
Rapor Balyoz Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” adıyla hazırlanan harekat planına ait olduğunu ve bu planın basında yer alan Balyoz Darbe Planı’na benzediği de vurgulandı.
(ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Zamanında niye önlem almadınız?

SONRAKİ HABER

Bursa Tabip Odası Başkanı'ndan şehir hastaneleri yorumu: Yol yakınken vazgeçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa