10 Mart 2010 00:00

İşgal sürüyor, görüşmeler başlayabilir

İsrail’in Filistin topraklarını işgali ve Gazze’deki ablukası devam ediyor. İsrail hükümeti, gerek Kudüs gerekse Batı Şeri’da yeni Yahudi yerleşimlerinin önünü açıyor.

Paylaş

İsrail’in Filistin topraklarını işgali ve Gazze’deki ablukası devam ediyor. İsrail hükümeti, gerek Kudüs gerekse Batı Şeri’da yeni Yahudi yerleşimlerinin önünü açıyor. Diğer yandan da İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelerin başlayabileceğinin sinyali veriliyor.
ŞALOM: GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ
İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, Filistin ile doğrudan ve hemen görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Şalom, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.
Genel sekreterle görüşmesinde, Filistin tarafının İsrail ile dolaylı barış görüşmelerine başlama kararını ele aldıklarını belirten Şalom, Ban’dan, 19 Mart’ta yapılacak Ortadoğu Dörtlüsü toplantısında, Filistin tarafına dolaylı değil doğrudan görüşmelere başlaması konusunda çağrı yapılmasını sağlamasını istediklerini belirtti.
Şalom, “20 yıl geriye dönmenin anlamı yok, daha önce de Filistin tarafıyla doğrudan görüşmelerimiz oldu. İsrail, Filistin tarafıyla doğrudan ve hemen görüşmeye hazırdır ama tabii bu da (dolaylı görüşmeler) olumlu bir gelişmedir, biz bu dolaylı görüşme sürecinin kısa tutulup hemen doğrudan görüşmelere geçmek isteriz” dedi.
Ban’ın yakında Gazze’ye gidecek olmasından memnuniyet duyduğunu kendisine aktardığını belirten Şalom, Gazze’ye her gün, mal taşıyan yüzlerce kamyonun girdiğini, İsrail’in Filistin’in çilek ve çiçek ihracatını yapmasına izin verdiğini, çiçek ihracatından Gazze’nin her ay 1 milyon dolar kazandığını kaydetti. Filistinlilere değil Hamas’a karşı olduklarını iddia eden Şalom, Batı Şeria’da da Filistinlilerin ekonomik büyüme oranlarının 2009 yılında yüzde 10 civarında olduğunu öne sürdü.
‘TÜRKİYE DOSTUMUZ’
Türkiye’nin her zaman İsrail’in iyi bir dostu olduğunu belirten Şalom, Türkiye’nin, İsrail’in komşularıyla olan ilişkilerine yardımcı olmasından büyük memnuniyet duyacaklarını belirtti.
“Ancak (Suriye ile dolaylı görüşmelerin) bunun bugünlerde Türkiye ya da başka kanallarla olacağını görmüyorum. Çünkü maalesef Suriye, halen 1701 sayılı BM Güvenlik Kararı’nı ihlal ediyor, Hizbullah’a yardım ediyor, Hamas ve İslami Cihad’ın eğitim merkezleri hâlâ Suriye’de açık... Suriye ile müzakerelerden bahsedebilmek önemli ve bunu yapabileceğimize inanmak istiyorum ama bu iki taraflı bir konu, bir yandan barış müzakerelerinden söz etmek, öte yandan da İsrail’in güvenliğini tehdit edenlere yardım etmek birbiriyle bağdaşmıyor” diye
konuştu. Türkiye’nin Suriye ile arabuluculuğu konusunda ise Şalom, “Bu konuda bir gelişme olduğunu düşünmüyorum bu günlerde” dedi.
MITCHELL TURA ÇIKTI
İsrail ile Filistinlileri uzun süre barış görüşmelerine dönmeye ikna etmeye çalışan, ancak bunda başarılı olamadıktan sonra tarafları dolaylı görüşmelerde birleştiren ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell, her iki tarafa da “Annapolis anlaşmalarının bağlayıcılığı kalmadığını” söyledi.
Haaretz gazetesi, Mitchell’in hem İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, hem de Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmelerde, mevcut müzakerelerde, 2007 yılı sonunda eski ABD Başkanı George Bush döneminde yapılan Annapolis zirvesini takiben varılan anlaşmaların artık bağlayıcı olmadığını belirtti. 2007 sonunda ABD’de Annapolis’te yapılan zirvede, İsrail ve Filistin arasında barış görüşmelerinin başlatılması kabul edilmiş, bu görüşmeler sonucunda Filistin devletinin kurulmasını öngören bir barış anlaşması yapılması hedeflenmişti.
Mitchell, önceki gün İsrail ve Filistinlilerin dolaylı görüşmeleri kabul ettiğini açıklamıştı.
Görüşmelerin yapısı üzerinde müzakerelere başladıklarını ifade eden Mitchell, müzakereleri sürdürmek için önümüzdeki hafta bölgeye tekrar geleceğini belirterek, “Bu müzakerelerin bizi mümkün olan en kısa süre içinde doğrudan görüşmelere götürmesini umuyorum” demişti. (DIŞ HABERLER)

FİLİSTİN YÖNETİMİNE ŞOK İDDİA

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Richard Falk, Gazze’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak hazırladığı raporun BM İnsan Hakları Konseyi’nde görüşülmesini Filistin yönetimi yetkililerinin ertelettiklerini öne sürdü.
Falk, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik kanlı operasyonuyla ilgili Richard Goldstone raporunun ertelenmesi nedeniyle tavırlarını eleştirdiği Filistin yönetimi yetkililerinin, kendisine “istifa etmesi” yönünde baskı yaptıklarını da söyledi.
Richard Falk’un iddiaları Filistin basınında yankılanırken, bazı Filistinli yetkililer, raporun görüşülmesinin ertelendiğini doğrulamakla birlikte, bunun gerekçesinden ve istifa iddialarından haberleri olmadığını belirttiler.
22 Mart’ta görüşülmesi beklenen raporun haziran ayına ertelendiği yolundaki haberler, geçen hafta bazı Arap sitelerinde yer almıştı.
Filistin yönetimini suçlayan Falk, “Resmen ve gayriresmi olarak söyledikleri birbirinden oldukça farklı” ifadelerini kullanarak, “Gayriresmi olarak farklı şeyler diyorlar ki, bunlar temelde doğru değil. Örneğin sağlık durumumun işimi yapmama engel olduğu veya benim Hamas’ın bir partizanı olduğumu söylüyorlar” dedi.
Filistin yönetiminin BM temsilcisi Büyükelçi Riyad Mansur ise Falk’un resmen istifasının istendiğine yönelik bir bilgisi bulunmadığını, Falk tarafından hazırlanan raporun görüşülmesinin ertelenmesi kararıyla da bir ilgisi bulunmadığını kaydetti.
Goldstone raporunun ertelenmesi, Filistin yönetimi içerisinde siyasi bir krize yol açmış, hatta El Fetih ve Filistin Kurtuluş Örgütü içinden bile Abbas’ın istifasını isteyen çağrılar gelmiş, kimileri Filistin yönetiminin lağvedilmesini istemişti. Falk o dönemde, raporun ertelenmesiyle İsrail’in BM tarafından kınanmasının önüne geçildiğini, Abbas’ın raporu erteletmekle İsrail’i kurtardığını öne sürmüştü.
Filistinli insan hakları kuruluşlarından yaklaşık 20’sinin, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a bir mektup göndererek, Falk’a yönelik tavırları eleştirdikleri de belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

TOTAL fabrikayı kapattı işçiler binayı işgal etti

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığının hazırladığı ‘ambargo’ listesi tepki çekti: Utanç listesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa