10 Mart 2010 00:00

Bangladeşli kadınlar şiddete karşı yürüdü

BANGLADEŞLİ kadınlar, asit saldırılarını protesto etmek için başkent Dhaka’da yürüdü. Binlerce kadın, aile içi şiddete karşı pankartlar açtı.

Paylaş

BANGLADEŞLİ kadınlar, asit saldırılarını protesto etmek için başkent Dhaka’da yürüdü. Binlerce kadın, aile içi şiddete karşı pankartlar açtı.
Bangladeş hükümeti, asitle kadınlara saldıranları ölüm cezasına çarptırmaya karar verdiğinden beri, hayatını kaybeden kadınların sayısında bir düşüş yaşandı. Ama kadınlara yönelik asit saldırıları hâlâ devam ediyor. Asit mağduru bir kadın, şunları dile getirdi: “Uluslararası Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıl dönümünü kutlamak için bugün burada bir araya geldik. Ben bir asit kurbanıyım, asit saldırısına maruz kaldım ve kurtulmayı başardım. Dilerim gelecekte başka kadınlar asitle yakılmazlar.”
ACİL YARIM HATTI
Her yıl yaklaşık 50 kadının aile içi şiddete maruz kalarak hayatını kaybettiği İspanya’da hükümet, Avrupa Birliği genelinde ortak bir acil yardım hattı ile aile içi şiddete karşı olası önlemler alınması için harekete geçti.
Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği bakanları, kadınlara yönelik şiddete karşı ortak bir acil yardım hattı fikrine yeşil ışık yaktı. Avrupa Birliği’nin, İspanya için 016 nolu çağrı merkezini onaylaması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna Konsolosluğu’na saldırı

SONRAKİ HABER

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye oturumu: Gümrük Birliği askıya alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa