10 Mart 2010 00:00

Adına layık dayanışma derneği

YENİCEŞIHLAR Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, 2008’in Nisan ayında emekli işçi Necdet Akay öncülüğünde kuruldu.

Paylaş

YENİCEŞIHLAR Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, 2008’in Nisan ayında emekli işçi Necdet Akay öncülüğünde kuruldu. Necdet Akay, derneğin amaçları arasında, 12 Eylül’ ün insanları birbirlerine yabancılaştıran; okumayı, araştırmayı unutturan etkisini kırmanın bulunduğunu belirtti. Derneğin gelirleri üyelerinden karşılanıyor. Dernek 1.5 yıllık çalışmasına okuma yazma ve satranç kursları ile tiyatro faaliyetlerini sığdırdı ve hâlâ bu çalışmalara devam ediyor. Ayrıca deneğin küçük bir kütüphanesi ve iki bilgisayardan oluşan bilgisayar odası bulunuyor. Dernek adeta, köyün çocukları, kadınları ve erkeklerinin buluşma noktası. Her cuma kadınlar, derneklerinde, evlerinde hazırladıkları yiyeceklerle bir araya geliyor.
Dayanışma Derneği’nde 8 Mart Pazartesi günü de Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlandı. Köylü kadınların yoğun olarak katıldığı etkinliğe, Bolu Eğitim Sen yöneticileri, Bolu Emekçi Kadınlar Platformu, DİSK Emekli-Sen üyeleri de katıldı. Yapılan kısa bilgilendirmenin ardından söyleşiye geçildi. Müzik dinletisi ve oyunlarla etkinlik sona erdi.
Ayrıca Yazar Gülsüm Cengiz, 11-13 Mayıs İzzet Baysal’ı anma etkinlikleri gününde Mudurnu ve çevresindeki çocuklarla derneğe gelerek söyleşi yapacak. (Bolu/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

GÖZLEMEVİ

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa